Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


SIECZYCHY: Pamięć dobrze pielęgnowana
W 65. rocznicę akcji Szarych Szeregów w Sieczychach uczniowie, kombatanci oraz mieszkańcy powiatu zebrali się w miejscu, gdzie zginął Tadeusz „Zośka” Zawadzki. Na żywo zobaczyli to, co wydarzyło się w nocy z 20 na 21 sierpnia 1943 r.
Uroczystość odbyła się na terenie noszącej imię Tadeusza Zawadzkiego Szkoły Podstawowej w Sieczychach w sobotę, 6 sierpnia. Żar wprost lał się z nieba. – Bohaterowie tamtych dni mówią, że wtedy też było pięknie – zauważył wójt Stanisław Jastrzębski.
Po polowej Mszy św. odczytano Apel Pamięci, by – jak powiedział prowadzący go żołnierz, „w skupieniu i zadumie przywołać wszystkich, dla których Polska do ostatnich chwil była wartością najwyższą”. W pierwszej kolejności „wezwał do apelu” Tadeusza „Zośkę” Zawadzkiego i mieszkańców Sieczych, którzy zginęli podczas II wojny światowej. Duże wrażenie na publiczności zrobiła perfekcyjna musztra i salwa honorowa III Kompanii Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego.
O „Zośce” mówił jeden z 9 żyjących uczestników akcji pod Sieczychami prof. Kazimierz Łodziński. – To wielka strata – mówił o jedynym poległym w tej akcji. – Tadeusz umiejętnie prowadził środowisko harcerzy. Strażnik niemiecki strzelał nie celując i trafił Tadeusza prosto w serce – wspominał. – Wyobrażam sobie, jak zostałby wyróżniony, gdyby żył. Chciałbym, żebyście wynieśli z tej szkoły świadomość, że Polski i Polaków dzielić się nie da – zwrócił się do uczniów. W uroczystości wzięli udział również dwaj inni uczestnicy akcji: Bolesław Wolski, honorowy obywatel Gminy Wyszków oraz Jerzy Zawadzki.
Szkoła i jej dyrektor Urszula Gałecka zostali szczególnie wyróżnieni. Prezes związku miejscowych kombatantów Władysław Guzowski wręczył im odznaczenia za zasługi dla ZKRPiBWP, a przedstawiciel Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych – medal „Pro Memoria”. – Pamięć o dawnych czasach jest tu dobrze pielęgnowana – podkreślił.
Wójt Stanisław Jastrzębski przypomniał, że na terenie gminy Długosiodło znajduje się wiele miejsc upamiętniających tragiczne, wojenne wydarzenia. – Dziś możemy okazywać patriotyzm w codziennym trudzie i znoju – mówił. – A w Sieczychach mamy dziś przodujących rolników, są tu stosunkowo najlepsze gleby.
Uroczystość uświetniły występy uczniów szkoły w Sieczychach i Orkiestry Reprezentacyjnej Wojska Polskiego pod batutą kapelmistrza Marcina Ślązaka.
Jednak największych przeżyć dostarczyła, przygotowana przez warszawską Grupę Historyczną „Zgrupowanie Radosław”, rekonstrukcja ataku Szarych Szeregów na niemiecką strażnicę w Sieczychach. Grupa odtworzyła nie tylko samą walkę, ale także ówczesne życie mieszkańców wsi. Zadbała o takie szczegóły, jak ubrania z tamtych lat i broń. Nic dziwnego, że uczestnicy uroczystości obejrzeli program z dużym zainteresowaniem.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Najprawdopodobniej wymuszenie pierwszeństwa było przyczyną wypadku, do którego doszło w środę 15 czerwca na skrzyżowaniu ulic Zapole wczoraj Sikorskiego w Wyszkowie....
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa