Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Grzyby pięknie integrują
Kosze pełne prawdziwków, podgrzybków, maślaków, rydzów i gigantycznych kań przynieśli z długosiodlańskich lasów uczestnicy VI Wielkiego Grzybobrania w Długosiodle. Impreza, organizowana wspólnie przez Lasy Państwowe i Gminę Długosiodło,  cieszy się coraz większą popularnością. W tym roku przerosła oczekiwania nawet samych organizatorów – do zawodów zgłosiło się aż 21 drużyn (w ubiegłym było ich 8). Aż dziw, że dla wszystkich starczyło grzybów, bo każda z drużyn zebrała ich co najmniej kilkanaście kilogramów.
Z koszami, łubiankami, opałkami i wiaderkami w lasy ruszyło blisko 100 osób: samorządowcy z naszego powiatu i ościennych gmin, dziennikarze lokalnych gazet. Nie zawiodły telewizyjne sławy: Dariusz Kordek, Małgorzata Lewińska (z serialu „Sąsiedzi”) z córką, Halina Rowicka (Ewa Talar z serialu „Dom”), Renata Kretówna, Ewa Decówna („Samo życie”) i Bogusław Kaczmarczyk (pacjent Nowak z serialu „Daleko od noszy”) oraz Michał Tomala (Daniel Brzozowski z serialu „Na Wspólnej”).
Trzygodzinny pobyt w lesie, atrakcyjny program rozrywkowy, w którym znalazły się m.in. koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Lasów Państwowych z Tucholi pod batutą Mirosława Pałczyńskiego i Biesiada  Sarmacka,
pyszne, swojskie jedzenie (pyzy, zupa grzybowa, smalec, ogórki kiszone, chleb razowy, ciasta) doskonale wpłynęły na nastroje gości i uczestników imprezy.
Pogodę „zapewnił” redaktor Andrzej Zalewski z Eko - Radia.
- Kochanie zielonych lasów staje się obowiązkiem – apelował ze sceny.
„Jadalność” grzybów oceniał znany podbeskidzki grzyboznawca, sędzia międzynarodowych zawodów grzybiarskich i mistrz w ich zbieraniu, Justyn Kołek.
- Jak pięknie grzyby mogą integrować ludzi – skomentował liczne uczestnictwo w grzybobraniu. 
Komisyjnie kosze z grzybami zważyli gospodarze imprezy: nadleśniczy Nadleśnictwa Wyszków Waldemar Żmijewski wraz z dyrektorem regionalnym Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie, Piotrem Lutykiem oraz wójt Stanisław Jastrzębski.
W kategorii aktorów i dziennikarzy I miejsce zajęła drużyna „Wyszkowiaka” – 18,99 kg, II – nasza drużyna „Nowego Wyszkowiaka” (Elżbieta Borzymek, Elżbieta Szczuka, Iza Czajkowska i Bartek Zdanowicz, wspomagana przez Mariusza Karpińskiego)  – 16,96 kg, III – drużyna aktorów – 16,67 kg. 
W kategorii samorządowców zwyciężyła reprezentacja Starostwa Powiatowego w Wyszkowie – 27,41 kg grzybów, II – Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Wyszkowie – 20,94 kg, III – Urząd Gminy Wąsewo – 15,19 kg.
Największy okaz – 77-dekagramowego borowika – zaprezentował 9-letni Mateusz Dobrzeniecki z Nowej Wsi, ale ponieważ nie zgłosił się do konkursu, tytuł Króla Grzybobrania otrzymała Justyna Pochmara.
Furorę zrobiła gigantyczna kania czubajka, która znalazła się w zbiorach drużyny „Nowego Wyszkowiaka” dzięki nieocenionej pomocy naszego przewodnika, podleśniczego Jerzego Jachimowicza (któremu składamy serdeczne podziękowania).
- Drużyna „Nowego Wyszkowiaka” przyniosła z lasu kanię wielkości satelity – zauważył ze sceny prowadzący imprezę, dziennikarz radiowy, z wyszkowskim rodowodem, Paweł Sztompke.
- Taki okaz trzeba uwiecznić – pstrykali zdjęcia uczestnicy imprezy.
- Takiej kani jeszcze w życiu nie widziałem – przyznał Piotr Lutyk. 
Kanię bardzo uważnie obejrzał grzyboznawca, Justyn Kołek, aby sprawdzić, czy na pewno nie jest to śmiertelnie trująca odmiana kani czubajki czerwieniejącej - bohemica, która dotychczas rosła tylko na wysypiskach, ale odkąd ludzie zaczęli wyrzucać śmieci do lasów, pojawiła się i tam. Wyróżnia się jedynie zapachem i nawet rzeczoznawcy trudno odróżnić czubajkę czerwieniejącą jadalną od trującej.
Zwycięzcy otrzymali, jak co roku, gadżety ufundowane przez Nadleśnictwo Wyszków oraz wielkie, drewniane grzyby.
Wśród atrakcji zapewnionych przez organizatorów można było też zobaczyć tresurę myśliwskiego labradora w wykonaniu Cezarego Marchwickiego – doświadczonego tresera psów i autora poradników o tej tematyce.
Nadleśnictwo tradycyjnie przygotowało 2.000 sadzonek drzew – świerków, dębów, brzóz – dla wszystkich, którzy zbierali i oddawali w trakcie imprezy posegregowane śmieci. 
Organizatorzy szczególnie podkreślali wagę edukacji ekologicznej. Apelowali wielokrotnie, aby nie zaśmiecać lasów, które są w dużej części nadal państwowe, czyli, co podkreślano, należą do nas wszystkich.
Nadleśniczy Waldemar Żmijewski ogłosił wyniki ogólnopolskiego konkursu „Czysty Las”, zorganizowanego przez Lasy Państwowe i Towarzystwo Przyjaciół Lasu, w którym uczestniczyło 10 szkół z terenu Nadleśnictwa Wyszków. Do finału zakwalifikowało się cztery, które otrzymały atrakcyjne nagrody: w kategorii „Leśna Edukacja” SP Długosiodło (nagroda: kino domowe z TV) i SP Porządzie (kamera), zaś w kategorii „Sprzątanie lasu” - Gimnazjum nr 1 w Wyszkowie (odtwarzacz DVD z magnetowidem) i Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Wyszkowie (kamera DVD).
Rozstrzygnięto też konkurs plastyczny dla dzieci i młodzieży, przeprowadzony przy stoisku Nadleśnictwa pt. „Jak zachować się w lesie”, który wygrała Olga Krawczyk z Gimnazjum w Leszczydole Nowinach, II miejsce zajęła Monika Rekus z tej samej szkoły, a III -  Kamil Suska i Kamil Gałązka z Ośrodka Szkolno – Wychowawczego oraz konkurs poetycki „Las w oczach dziecka”, w którym I miejsce zajęła Katarzyna Wróbel z SP w Gulczewie, II – Aneta Dąbrowska0 z ZS w Długosiodle, III -  Julia Uziębło z SP w Dalekiem. Za przygotowanie prezentacji multimedialnej nagrodzono Paulinę Soliwodę. 
(i)
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej było przyczyną groźnie wyglądającej kolizji w centrum Wyszkowa, do której doszło we wtorek 7 czerwca. Opel, uderzony...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa