Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


O parkingach, których nie ma
W Wyszkowie coraz trudniej o znalezienie miejsca do parkowania. Nie tylko przed sklepami, ale i na osiedlach. O tym, że infrastruktura nie nadąża za potrzebami, kierowcy przekonują się na co dzień. Okazuje się, że prawo lokalne mówi jedynie o konieczności wybudowania stanowisk postojowych, ale nie precyzuje, ile ich powinno być. Nic dziwnego, że inwestorzy budynków tak usługowych, jak mieszkalnych, starając się o pozwolenie na budowę, maksymalnie wykorzystują tę lukę w przepisach. My znaleźliśmy jeszcze kilka kuriozów.
Jak słusznie zauważa burmistrz Nowosielski, samochodów przybywa szybciej niż miejsc postojowych. Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej „Przyszłość” dodaje, że miejsc na dobudowanie parkingów zaczyna po prostu brakować. Tak jest w dni targowe na ulicach Dworcowej, Sowińskiego, Pułtuskiej, na osiedlach mieszkaniowych i nawet na parkingu przed urzędami miejskim czy skarbowym.
Dla kogo zabraknie miejsca, ryzykuje i zostawia samochód na zakazie bądź na trawniku. Ma szczęście, jeśli akurat nie pojawi się straż miejska. - Najczęściej takie sytuacje mają miejsce przy targu i szpitalu. Wysokość mandatu zależy od uciążliwości i tego, czy już ktoś się wcześniej tego dopuścił – mówi komendant straży Andrzej Pisarek. - Jeśli pierwszy raz, to najczęściej kończy się na pouczeniu.
Plan jest głupi
Z przykrością stwierdzamy, że inwestorom nowych budynków na zabezpieczeniu odpowiedniej ilości miejsc parkingowych raczej nie zależy. Jak się okazuje, nikt od nich tego nie egzekwuje. Jak dowiedzieliśmy się od Józefa Mięksiaka, naczelnika wydziału architektoniczno – budowlanego starostwa (wydaje pozwolenia na budowę), liczba stanowisk postojowych wynika z zapisów w planie zagospodarowania przestrzennego miasta., ale... - W ogólnym planie Wyszkowa nie ma mowy o ilości miejsc parkingowych – mówi Józef Mięksiak. - Nie można odmówić wydania pozwolenia na budowę, bo nie ma podstaw. Ja mogę wskazać, że powinny być miejsca parkingowe, ale nie mam prawa powiedzieć, ile. Nikt nie chce zrozumieć błędów, jakie popełniono przy uchwalaniu planu. Plan jest głupi, ale ja muszę go respektować.
Minimalne standardy miejsc postojowych zawiera jedynie szczegółowy plan zagospodarowania centrum Wyszkowa. I tak dla zabudowy jednorodzinnej przewidziane są 2 stanowiska na działkę, wielorodzinnej w zależności od wielkości mieszkań: do 40 m kw. – 0,8 stanowiska na mieszkanie, 40 – 80 m kw. – 1 st./ mieszkanie, ponad 80 m kw. – 1,2 st./mieszkanie; dla lokali usługowych w zabudowie mieszkaniowej – 20 st./1.000 m kw. pow. użytk., dla zabudowy usługowej – 30 st./1.000 m kw. pow. użytk.
Burmistrz przyznaje Józefowi Mięksiakowi rację. Zapewnia, że określenie liczby miejsc parkingowych to jedno z podstawowych założeń nowego planu, a wprowadzone przepisy będą bardziej restrykcyjne. Iwona Kozon, po. kier. referatu zagospodarowania przestrzennego zachęca mieszkańców Wyszkowa, by składali wnioski do planu. - Wniosek nie musi dotyczyć jego działki. Każdy może uczestniczyć w planowaniu – informuje.
Na parkingu, którego nie ma
Brak odpowiednich zapisów w planie zagospodarowania przestrzennego to nie jedyny kuriozalny powód braku miejsc parkingowych w Wyszkowie. Okazuje się, że plan przewiduje budowę w centrum Wyszkowa dużego parkingu miejskiego. Stanowi zabezpieczenie miejsc postojowych w projektach nowych budynków. Tylko że parking najprawdopodobniej nie powstanie. - Nie da się na nim zarobić. Zresztą gmina nie powinna prowadzić działalności gospodarczej – uważa burmistrz. Zapewnia jednocześnie, że zadaniem specjalistów pracujących nad nowym planem jest znalezienie alternatywnych rozwiązań.
Kolejna sprawa dotyczy nowych budynków wzdłuż ul. Sowińskiego (vis a vis „Galeo”). Wydawałoby się, że nie ma tam miejsc postojowych dla klientów. Nic bardziej mylnego. Każdy z budynków ma prawo do dwóch miejsc parkingowych na poboczu ul. Sowińskiego i dwóch wzdłuż uliczki z tyłu budynku z tym, że do dziś jej nie ma.
Gdzie się da
Burmistrz i prezes największej wyszkowskiej spółdzielni mieszkaniowej zgodnie zapewniają, że parkingi budowane są wszędzie, gdzie się da i gdzie życzą sobie mieszkańcy. Miejsca powoli zaczyna jednak brakować.
Grzegorz Nowosielski przypomina o niedawno wybudowanych miejscach parkingowych wzdłuż drogi dojazdowej do WOSiR-u, zatoczkach powstałych przy prokuraturze i SP nr 1. Kolejne mają powstać między przedszkolem a stadionem oraz na ul. Prostej. Gmina i „Przyszłość” wspólnie zainwestują 115 tys. zł w miejsca postojowe przy skrzyżowaniu ul. 11 Listopada z Prostą. Burmistrz zapewnia, że poszuka miejsc w okolicy ul. Dworcowej, zwłaszcza że niebawem przeprowadzą się tam handlujący z „rubla”. A w nowym ratuszu parkować będziemy w podziemiach.
Natomiast SM „Przyszłość” jeszcze w tym roku wybuduje parkingi przed blokami 11 Listopada 12 i 1 Maja 11. Budowa następnych planowana jest przy blokach 11 Listopada 14, 1 Maja 7, na os. Polonez – ul. Geodetów 68 i 60. - Jak się uda, to zrobimy też przed ZUS-em w kierunku ul. Wąskiej i Sowińskiego. Będzie tam ok. 15 miejsc. Poszerzymy też wyjazd od strony ZUS-u – informuje prezes Mirosław Marszał.
Jednak mało stanowisk dla samochodów powstało przy najnowszej inwestycji „Przyszłości” przy ul. Bankowej. - Na swoim gruncie robimy miejsca parkingowe i uliczkę w stronę bloków – mówi prezes. - Liczymy, że gmina wykona na swoim gruncie w drugą stronę.
Z brakiem parkingów borykają się sklepy, które na rynku istnieją od lat. Zmotoryzowani klienci wymuszają standardy, którym stara się sprostać np. PSS „Społem”. Do zarządu powiatu skierowała wniosek o zdjęcie barierek ochronnych wzdłuż ulicy Daszyńskiego, by stworzyć dodatkowe miejsca postojowe dla klientów i dostawców. To jednak rozwiązanie tymczasowe. Naczelnik wydziału inwestycji i dróg publicznych ma porozmawiać z projektantem na temat zaplanowania nowych miejsc parkingowych.
Dyrekcja Zespołu Szkół nr 2 złożyła wniosek o wykonanie parkingu wzdłuż ul. IAWP i wydzielenie drogi przeciwpożarowej. W odpowiedzi zarząd radził poszukać możliwości wykonania wjazdu na teren szkoły od strony ul. Matejki.
A my radzimy, by, w miarę możliwości, raczej spacerować niż jeździć po mieście. Unikniemy nerwowego poszukiwania miejsca parkingowego. Wszystko wskazuje bowiem na to, że w najbliższym czasie sytuacja z parkingami nie polepszy się.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
- do swoich rówieśników zwraca się licealistka Katarzyna Kamińska, która 3,5 miesiąca temu uległa poważnemu wypadkowi. Z szerokim uśmiechem na ustach...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa