Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie

Czechy - nie tylko na piwo...

 
Wycieczka do Czech powinna zawierać obowiązkowo wizytę w Pradze. Miasto zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego, a to już mówi samo za siebie. Żeby dodać w tym miejscu jakiś historyczny a zarazem polski akcent należy wspomnieć, że w  XV wieku Praga należała do Jagiellonów. Drugi „historyczny“ pobyt Polaków w stolicy Czech miał miejsce w 1968 roku, ale o tym lepiej nie wspominać.
Co zobaczyć
Jeśli możemy sobie pozwolić na dłuższy pobyt w Pradze warto tam jeden lub dwa dni poświęcić na zwiedzanie „klasyczne“. Most Karola, Hradcany, Złota Uliczka, Staré Město, Nové Město, Josefov (dzielnica żydowska - krakowski Kazimierz tylko w Pradze) i Mala Strana.
Natomiast ostatni dzień w Pradze warto poświęcić na zobaczenie tego pięknego miasta „z lotu ptaka“. W tym celu należy się udać na wzgórze Petřin i wejść na szczyt znajdującej się tam wieży widokową. Następnie przez ogrody królewskie Strahov docieramy na następne wzgórze gdzie widok miasta jest jeszcze piękniejszy.
Prócz Pragi należy w Czechach (w zależności od czasu) odwiedzić  Český Krumlov (przepiękne miasteczko nad Wełtawą, położone w południowej części Czech - może być dobrym punktem do odpoczynku przed wyprawą do Austrii. Ma wspaniały, urokliwy ryneczek, a nad Wełtawą wznosi się ogromny zamek (drugi co do wielkości w Czechach).
Znacznie bliżej Polski (kilkadziesiąt kilometrów od przejścia granicznego w Kłodzku) leży Dvůr Králové nad Labem. Mieści się tam najsłynniejszy w Czechach ogród zoologiczny (zoo-park) - prawdziwy raj dla dzieci, które do wielu zwierząt mogą podejść na odległość kilku metrów, nie mając do tego bariery w postaci krat czy szyby. Reklama parku mówi, że jest to „Afrika v srdci Evropy“ (Afryka w sercu Europy) i rzeczywiście tak jest.
Część zoo-parku przeznaczona jest na safari – niektóre zwierzęta (antylopy, bawoły, wielbłądy i mnóstwo innych) mieszkają na wielkich wybiegach i ogląda się je z safari-busu (specjalnego autobusu wycieczkowego) przejeżdżającego przez kolejne strefy ogrodu.
Park czynny jest od 9 do 18, a bilet wstępu kosztuje 150 koron (ulgowy 95,  a dzieci do 5 lat 40 koron).
Co jeść i pić
O czeskim piwie nie musimy chyba opowiadać. Zresztą opowiadanie o czymś tak przyjemnym jest nie na miejscu. Miłośnicy innych trunków znajdą w Czechach także coś dla siebie. Becherovka (likier), fernet (gorzki likier),śliwowica a także czeskie wina znajdą na pewno amatorów nie tylko z powodu niewygórowanych cen.
A co do jedzenia? Oczywiście knedliki (trzeba pamiętać że są ich dwa rodzaje - bramborowy czyli z ziemniaków oraz houskowy - bułczane) do knedlików gulasz albo pieczeń. Zupa - oczywiście bramborowa (czyli kartoflanka).

strony www Warszawa