Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Z Norwidem na wykładzie i wycieczce
Dni Norwida po raz drugi zorganizowała Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna. W sesji popularnonaukowej, warsztatach malarskich, wycieczce i wieczorze poezji uczestniczyli uczniowie wyszkowskich szkół ponadgimnazjalnych.
Dwudniową imprezę 20 października zainaugurowała sesja popularnonaukowa, na którą organizatorzy zaprosili wykładowców akademickich. Młodzież mogła poznać Norwida z innej strony, nieporuszanej na lekcjach i w szkolnych podręcznikach. Dr Eligiusz Szymanis mówił o różnych konwencjach sztuki w twórczości poety, natomiast dr Tomasz Korpysz o norwidowiskim poczuciu humoru.
Zaskakujący był zwłaszcza ten drugi temat. Choć Norwid wciąż pozostaje twórcą budzącym skrajne opinie, to zarówno przez sympatyków, jak i przeciwników powielana jest jego, jak powiedział dr Korpysz, „czarna legenda”. Norwid kojarzy się niemal wyłącznie z poważną tematyką. – Tymczasem on miał swoje pasje, przyzwyczajenia, życie prywatne, a wiele aspektów Norwida pozostaje niedotkniętych – przekonywał wykładowca.
Przytoczył kilka opinii na temat komediowej strony twórczości poety. Jedna z nich określa Cypriana Norwida jako sfinksa polskiej poezji, który uśmiecha się, ale nie śmieje. Subtelny, delikatny uśmiech charakterystyczny jest dla komedii Norwida, jak mówią, komedii niekomediowych. Humor jawi się w nich przede wszystkim jako ironia. - Trudno uwierzyć, że Norwid mógł się po prostu swoimi utworami bawić – przyznał dr Korpysz.
Wspomniał też o tworzonych przez poetę już od czasów szkolnych rysunkach satyrycznych, karykaturach opatrywanych żartobliwymi komentarzami, często złośliwymi.
Zarówno mroku, jak światła i kolorów w utworach Norwida szukali uczestnicy warsztatów malarskich, które odbyły się jeszcze tego samego dnia. Przewodniczką ich była Katarzyna Słowikowska - Osik. Uczniowie malowali własne wizje do zaproponowanych przez organizatorów utworów Norwida.
Norwid z jabłkami
Nagrodą za udział w warsztatach była wycieczka „Śladami Norwida”, która rozpoczęła drugi „Norwidowski dzień”. Młodzież odwiedziła miejsca związane z dzieciństwem i młodością poety: Strachówkę (tam poznali się rodzice poety, mieszkała jego prababcia Hilaria z Sobieskich Zdziechowska), Dębinki (gdzie mieszkali jego krewni, a on sam spędzał wakacje) i Dąbrówkę (gdzie został ochrzczony, a na miejscowym cmentarzu pochowana jest jego matka). W wycieczce wzięli udział również recytatorzy, którzy wystąpili w majowym konkursie poezji Norwida, w sumie ok. 40 osób.
Fotografie okolic Wyszkowa w różnych porach roku, jabłka i świeczki, portret poety, z którego spoglądał na zgromadzonych – w takiej scenerii odbył się wieczór literacki „Słowo jest czynu testamentem” wieńczący Dni Norwida.
Tłem do recytacji była muzyka niemal rówieśnika poety - Fryderyka Chopina. Przygotowana dla zgromadzonych kilkudziesięciu osób uczta literacka pasowała do tego jesiennego wieczoru. Niestety, z przyczyn technicznych  - zabrakło oprawy muzycznej - trwała tylko pół godziny. W tym czasie wiersze Norwida recytowali laureaci majowego konkursu norwidowskiego: Milena Królik z Zespołu Szkół nr 2 (III miejsce w konkursie), Mariusz Ambroziak z I LO im. Norwida (II miejsce), Milena Wielgolewska z I LO (I miejsce), a także Bożena Borucka i Emilia Rutkowska z I LO im. C. Norwida.
Marta Gołębiewska, pracownica biblioteki oraz organizatorka Dni Norwidowskich, wręczyła wykonawcom nagrody: „Antologię poezji polskiej od średniowiecza do współczesności”.
- Najważniejsze, że do naszego konkursu recytatorskiego nie musieliśmy nikogo namawiać, młodzi ludzie sami chcieli wystąpić – dodała Marta Gołębiewska.
Dniom Norwida towarzyszyły wystawy ukazujące poetę jako proroka niechcianego i w różnych konwencjach artystycznych.
SB, BZ

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Prawie 90 osób wzięło udział w zorganizowanym 11 czerwca przez Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji spływie kajakowym rzeką Bug. Mimo początkowych obaw, pogoda...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa