Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Ku pamięci walczących o wolność i niepodległość
Uroczystość z okazji 90. rocznicy Odzyskania Niepodległości, która odbyła się 7 listopada w Wojskowej Komendzie Uzupełnień, była nie tylko okazją do uczczenia tego historycznego wydarzenia, ale także dowodem pamięci i szacunku dla wszystkich uczestników walk o wolność i niepodległość Polski i zasłużonych dla obronności kraju w okresie pokoju. Wyróżniono ich awansami i odznaczeniami.
- Odzyskanie w listopadzie 1918 roku niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów stanowi jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach państwa polskiego – podkreślił komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień, ppłk. Leszek Wieczorek.
Przypomniał, że Narodowe Święto Niepodległości 11 Listopada w czasach II Rzeczpospolitej miało ogromne znaczenie dla ówczesnych obywateli i było wyrazem szacunku dla minionych pokoleń walczących o wolną Ojczyznę.
Zniesione przez władzę ludową w 1945 roku (przywrócone dopiero 21 lutego 1989r., w trakcie obrad Okrągłego Stołu - red.). przetrwało w świadomości i tradycji narodu polskiego. W Wojsku Polskim jest ważnym elementem przypominającym o konieczności troski o bezpieczeństwo narodu.
Ppłk. Wieczorek podkreślił, że rola Polskich Sił Zbrojnych zmienia się wraz ze zmieniającą się sytuacją na świecie.
– Obecnie kilka tysięcy polskich żołnierzy bierze udział w bardzo odpowiedzialnych misjach poza granicami kraju – mówił.  – Współczesny świat stał się „globalną wioską” i wszyscy jesteśmy zobowiązani do zapewnienia jej spokoju i pokoju oraz obrony przed zagrożeniami takimi jak terroryzm, fundamentalizm religijny czy totalitaryzm.
Aby sprostać wymogom i realiom współczesnego świata, wojsko polskie zmierza do przekształcenia się (do 2010 roku) w armię zawodową.
- Tylko żołnierz dobrze wyszkolony i wyposażony w nowoczesny sprzęt ma szansę na współczesnym polu walki – zaznaczył komendant. – Potwierdzają to konflikty zbrojne w Iraku i Afganistanie.
Na koniec, powracając do obchodów 90. rocznicy odzyskania niepodległości, skierował do zebranych pytanie:
- To „aż” czy „tylko 90” lat? Pamiętajmy, że okres niewoli trwał 123 lata. Trudno niepodległość wywalczyć, jeszcze trudniej ją utrzymać. Wiedzą to stojący dzisiaj na tej uroczystości kombatanci!
Awansowani, odznaczeni, uhonorowani
Z roku na rok szczupleje grono kombatantów. Szczególnie serdecznie komendant powitał Danutę Rytel – kapitana rezerwy, prezesa wyszkowskiego Koła Światowego Związku Żołnierzy AK, Józefa Czerwińskiego – prezesa Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, Mariana Pogłoda – prezesa Związku Inwalidów Wojennych i Wojskowych w Wyszkowie, mjr rezerwy Wiesława Wiśniewskiego – prezesa koła ŚZŻ AK w Ostrowi Maz., kpt. rezerwy Władysława Guzowskiego – prezesa koła  ŚZŻ AK w Długosiodle i Mirosława Widlickiego – prezesa koła ŚZŻ AK w Łochowie.
Byli żołnierze, uczestniczący w walkach o wolność i niepodległość Polski podczas II wojny światowej i okresie powojennym, zostali mianowani na wyższe stopnie wojskowe: na podporucznika (pierwszy stopień oficerski) szer. Henryk Zwaliński oraz st. sierż. Stanisław Urbanowski (nieobecny); na porucznika – ppor. Marian Czajkowski.
Krzyżem Pamiątkowym „Czyn frontowy I i II Armii Wojska Polskiego 1943 – 45r.” odznaczeni zostali: Józef Pych, Julian Kwiatkowski i Antoni Turowski.
Z okazji Święta Niepodległości wręczono awanse i odznaczenia nie tylko kombatantom, ale także osobom, które poniosły zasługi na rzecz obronności kraju w okresie pokoju.
Złoty Medal otrzymali Zdzisław Bocian, Witold Saracyn - wicestarosta pułtuski i ks. prof. Henryk Kietliński (nieobecny); Srebrny Medal - Grzegorz Nowosielski – burmistrz Wyszkowa i Edward Malinowski; Brązowy Medal -Wojciech Dębski i Marta Krzyżewska. 
Na stopień sierżanta mianowani zostali: st. kpt. rez. Julian Bielawski, kpt. rez. Mirosław Wróbel, szer. rez. Cezary Liśkiewicz, szer. rez. Tomasz Liwartowski, szer. Marian Pogłód i szer. Jan Traczyk; kaprala – szer. rez. Krzysztof Koński i szer. Józef Chaciński.  
Wyróżniono też wojskowych pracowników Wojskowej Komendy Uzupełnień. Za sumienne i rzetelne wywiązywanie się z obowiązków służbowych i wzorową postawę pochwały otrzymali: mjr Marcin Sabadyn, mjr Jacek Boś i kpt Emil Płudowski a nagrody pieniężne - chor. Marek Goździewski i sierż. Arkadiusz Wieczorek.
Spotkanie było także okazją do wręczenia Odznaczeń za Zasługi dla Pożarnictwa. Złoty medal, z rąk przedstawiciela Zarządu Głównego Związku OSP RP Juliana Bielawskiego, otrzymali: ks. dziekan Waldemar Krzywiński (wyjątkowo ubrany w mundur strażacki) i mjr Jacek Kwieciński. 
Pamiętajmy o bohaterach
Ks. dziekan zacytował słowa papieża Jana Pawła II, wypowiedziane w Łowiczu, 14 czerwca 1999 roku: „Starajmy się rozwijać i pogłębiać w sercach dzieci i młodzieży uczucia patriotyczne i więź z Ojczyzną, wyczulać na dobro wspólne narodu i uczyć ich odpowiedzialności za przyszłość. Wychowanie młodego pokolenia w duchu miłości Ojczyzny ma wielkie znaczenie dla przyszłości narodu. Nie można bowiem dobrze służyć narodowi nie znając jego dziejów, bogatej tradycji i kultury. Polska potrzebuje ludzi otwartych na świat, ale kochających swój rodzinny kraj.”
- Będziemy mieli okazję, gromadząc się na uroczystych Mszach Świętych 11 listopada, wspominać tych wszystkich, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny, dziękować Bogu właśnie za tę największą cenę, jaką zapłacili – kontynuował.  - Będziemy mieli okazję pochylać się nad grobami naszych bohaterów, kładąc kwiaty, zapalając znicze czy też gromadząc się na naszych apelach. Przez pamięć tych, którzy, nie szczędząc życia, poświęcili wszystko dla spraw niepodległości, bierzemy na siebie obowiązek budowania lepszej Ojczyzny – dzisiaj w wymiarze Europy i całego świata – zakończył.
Mjr Boś, prowadzący uroczystość, po zameldowaniu komendantowi o zakończeniu uroczystej zbiórki z okazji Święta Niepodległości, zaprosił zebranych do pamiątkowego zdjęcia oraz na żołnierski poczęstunek.
(i)
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2008-11-19 21:51
~Mieszko
nie przypominam sobie aby w wojsku istniał stopień st. kpt. (czyt. starszy kapitan), nie mniej jednak, gratuluję panu Bielawskiemu i innym. Autorowi artykułu proponuje krótkie korepetycje w WKU.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
„Informatyka w społeczeństwie i życiu człowieka” – to przewodni temat 6. Dnia Nauki w gminie Wyszków, na który zaprosił burmistrz wraz z...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa