Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Oddajemy obwodnicę i bardzo się cieszymy
Długo oczekiwana, pięknie położona, ale zbudowana nie bez kłopotów, mająca duże znaczenie gospodarcze, zapewniająca bezpieczeństwo i oszczędność czasu. To nasza obwodnica. A przynajmniej tak o niej mówiono na uroczystym otwarciu w piątek, 14 listopada. Kilka godzin po przecięciu wstęgi na obwodnicę wjechali pierwsi kierowcy. O tym, jak ważne to do dla nich wyda-rzenie sygnalizowali długimi światłami i klaksonami.
Uroczystość oddania obwodnicy do użytku odbyła się w piątek przed południem na nowym moście. Ustawiono nawet scenę, z której oficjele dziękowali, przypominali historię powstania drogi, podkreślali jej wagę. Oprócz urzędników i pracowników firm budujących obwodnicę, świadkami tej wiekopomnej chwili byli okoliczni mieszkańcy. Czekali cierpliwie na spóźniającego się biskupa Stanisława Stefanka, który miał poświęcić inwestycję. - Spóźniłem się trochę, bo stałem w korku na rondzie. Mam nadzieję, że ostatni raz. Będę szczególnie dziękował za tę obwodnicę – podkreślił ks. biskup, rozpoczynając modlitwę.
Wstęgę przecięli: wicewojewoda mazowiecki Dariusz Piątek, zastępca generalnego dyrektora GDDKiA Mirosław Maksimiuk, dyr. oddziału warszawskiego GDDKiA, który prowadził budowę obwodnicy, Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu Budimex – Dromex (głównego wykonawcy) Dariusz Blocher, starosta Bogdan Pągowski i burmistrz Grzegorz Nowosielski. Wielu uczestników uroczystości na pamiątkę odcięło kawałek biało-czerwonej wstęgi.
Niezłe słowo - walczyliśmy
Burzliwą historię powstania obwodnicy przypomniał dyr. Dąbrowski. - Jej historia to ponad 10 lat. Chcę tylko przypomnieć, że w 2001 r. uzyskaliśmy decyzję o realizacji i przez 5 lat walczyliśmy – to jest niezłe słowo – walczyliśmy o wprowadzenie jej do planu, o przekonanie mieszkańców do takiego przebiegu. To spowodowało, że 27 maja 2006 r. rozpoczęliśmy budowę -      wspominał.
GDDKiA walczyła głównie o pozyskanie nieruchomości pod budowę obwodnicy. - Do nabycia mieliśmy 786 działek. Muszę powiedzieć, że obwodnica już jest, ale jeszcze procesy sądowe, wynikające z wywłaszczeń kilkunastu działek, nie są zakończone – przyznał Wojciech Dąbrowski. - Niestety, bardzo wielu mieszkańców nie chciało nam przekazać tych terenów. Skutkiem tego obwodnica jest dziś przekazywana z 6-miesięcznym opóźnieniem. 6 miesięcy straciliśmy w wyniku perturbacji z niektórymi mieszkańcami. Ja to muszę publicznie powiedzieć, ponieważ te 6 miesięcy to również koszty społeczne, koszty tego ruchu, który jest dzisiaj w Wyszkowie, dodatkowe koszty, które wykonawca będzie chciał uzyskać, bo jest to przedłużenie kontraktu i też pewnego rodzaju perturbacje, z którymi musiał się borykać.
Aby pozyskać nieruchomości pod obwodnicę, pracownicy Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego musieli posunąć się do siłowego wejścia w teren (w Deskurowie), z właścicielami przeprowadzali trudne negocjacje. I to im dyr. Dąbrowski podziękował szczególnie. Wdzięczność wyraził też wykonawcom i podwykonawcom, nadzorowi inwestorskiemu i autorskiemu, pracownikom centrali GDDKiA, a szczególną swoim pracownikom oddziału warszawskiego, samorządom powiatowemu, gmin Wyszków i Brańszczyk oraz pracownikom Wojewódzkiego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.
- Chciałbym poinformować, że w dniu dzisiejszym WINB wydał decyzję z rygorem natychmiastowej wykonalności dopuszczającą obwodnicę do użytkowania – ogłosił.
Choć obwodnica została oddana do użytku z półrocznym opóźnieniem, to jednak 42 dni przed ostatecznym terminem, wyznaczonym na 26 grudnia tego roku. Przypomniał o tym prezes zarządu Budimex - Dromex Dariusz Blocher.
– Dziękuję przede wszystkim tym, którzy tutaj na co dzień, nieważne czy było plus czy minus 15 stopni, ciężko pracowali. W szczycie było tutaj prawie 500 osób – zaznaczył. - Data, która tkwi w głowach, to 27 lutego 2006 r. Wtedy podpisaliśmy umowę. Pierwszy termin ustalono na koniec lipca 2008 r. W międzyczasie sporo problemów, największy wzrost cen materiałów budowlanych, dostępność piasku też była dla nas ograniczona. Przede wszystkim przez 16 miesięcy nie było dostępne prawie 20% gruntów. Ale dziś możemy 100 czy 110 km/h na tej czteropasmowej drodze pojechać.
Wszyscy czekali
Jednym z najtrudniejszych przedsięwzięć związanych z inwestycją była budowa mostu, a właściwie dwóch (oddzielnego na każdą jezdnię). - Most ma konstrukcję żelbetową skrzynkową sprężoną kablami, która została wykonana metodą nawisową, a rozpiętość przęsła głównego, czyli nurtowego, wynosi 136 m. Jest to najdłuższe przęsło wykonane tą metodą w Polsce – z dumą poinformował Wojciech Dąbrowski. - Jednocześnie w ten sposób spełniliśmy wymóg środowiskowy, który nakazywał nam nierealizowanie robót w nurcie rzeki, ponieważ Bug i jego otoczenie to Natura 2000.
- Wybudowano 21,6 km dróg równoległych i gminnych, które powodują, że ta trasa jest w sposób właściwy wpisana w teren, 518 m ekranów akustycznych – wyliczał dodatkowe inwestycje. - I jeszcze trzy charakterystyczne cyfry: 2 mln 360 tys. robót ziemnych zarówno wykopów, jak i nasypów (ponad milion), 258 tys. ton mas mineralno – bitumicznych zbudowano i 38 tys. m3 betonów cementowych. Dzisiaj, patrząc na to, co zostało przez nas wykonane, mam nadzieję, że obwodnica ma właściwe rozwiązania techniczne i w sposób właściwy wpisuje się w krajobraz przyrodniczy. Jak państwo będziecie nią jechać, to zobaczycie, że większość trasy przebiega przez tereny leśne.
Starosta Bogdan Pągowski podkreślił, że na obwodnicę czekali nie tylko mieszkańcy powiatu wyszkowskiego, ale całej północnej Polski, szczególnie Warszawy, przyjeżdżający do nas na weekendy. - Ma ona znaczenie gospodarcze, społeczne, ale głównie celem jest poprawa bezpieczeństwa podróżnych. Wąskie gardło wyszkowskie, bo tak to można było nazwać do tej pory, stwarzało ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa, ogromną stratę czasu. Oddajemy obwodnicę do użytku i bardzo się z tego cieszymy - zapewnił. - Oczywiście, niektórzy kierowcy, wjeżdżając na obwodnicę, widząc drogę prostą po horyzont, mogą sobie pozwolić na zapędy. To nowe zadanie dla naszej policji.
O tym, że obwodnica przyczyni się do rozwoju gospodarczego miasta, powiatu i całego regionu mówił również burmistrz Grzegorz Nowosielski. - Ważne, że zbudowana jest w regionie biedniejszym. Przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa na drodze do tej pory uważanej za jedną z bardziej niebezpiecznych w tym regionie – dodał.
Wiekopomna chwila
Kierowcy nie mogli się doczekać dopuszczenia obwodnicy do ruchu, czemu dali wyraz na stronie internetowej NW. „W piątek o 14 była nadal nieczynna i ani śladu ludzi. To jakieś żarty czy co?” – zastanawiał się Stary Wyszkowianin.
- „Cierpliwości „Stary...”, o 12-tej zakończyło się otwarcie, a ruch miał być puszczony za 3 godziny...ciut za wcześnie jechałeś, nie bądź taki napalony, czekaliśmy tyle, to można jeszcze troszkę” – uspokajał Mieszko.
Rzeczywiście, ostatnie prace, m.in. wieszanie tablic informacyjnych nad drogą, trwały jeszcze po zakończeniu uroczystości. Po obwodnicy przejechał najpierw inżynier ruchu. Przed godz. 16 pierwszych kierowców z obu stron poprowadzili policjanci na sygnale. – „Piękna, gładka, czarna i trochę kiepsko oznakowana... Ale będzie już tylko lepiej... Ja swój przejazd nową obwodnicą już zaliczyłem na klaksonie i długich światłach, gdyż jest to wiekopomna chwila...” – napisał Expert.
W kwestii oznakowania przyznajemy naszemu internaucie rację. Problemy mogą mieć kierowcy wjeżdżający na obwodnicę z ul. Białostockiej, jadący od strony Wyszkowa (przy stacji paliw), ponieważ brakuje tam kierunkowskazów, więc właściwą drogę wybierają, kierując się intuicją.
Mamy jednak nadzieję, że będzie coraz lepiej. Mimo że obwodnicę dopuszczono już do ruchu, prace na wjazdach na nią wciąż jeszcze trwają. Uwagi do oznakowania drogi zgłosili już wyszkowscy policjanci.
To jeszcze nie koniec
Obwodnica Wyszkowa jest jednym z trzech elementów budowy drogi ekspresowej S-8. - Jadąc do Wyszkowa, zauważyliście, że kończymy budowę 18-kilometrowego odcinka Radzymin – Wyszków. Do 2012 r. w planach GDDKiA jest wybudowanie pełnej drogi ekspresowej nr 8 – podczas uroczystości zapowiedział dyr. Dąbrowski.
Na stronie internetowej GDDKiA z relacji z otwarcia obwodnicy Wyszkowa dowiadujemy się, że prace przy budowie odcinka Radzymin – Wyszków zakończą się już w grudniu tego roku. Biorąc pod uwagę obecny stan robót, to bardzo prawdopodobny termin.
Jednak dyr. Dąbrowski, zapytany po uroczystości przez dziennikarzy o termin oddania tej inwestycji, odpowiedział: - Pierwsze półrocze przyszłego roku. Najprawdopodobniej maj.
- A po obwodnicy naszej już pan jeździł?
- Oczywiście.
- I jak się jeździ?
- Wolno.
***
Drodzy Czytelnicy, a jakie są wasze wrażenia? Czy oddanie do użytku tak długo oczekiwanej obwodnicy rozładowało ruch w Wyszkowie, ułatwiło wam życie? Czekamy na Wasze opinie i refleksje.
Zapraszamy do redakcji przy ul. Pułtuskiej 20B, na naszą stronę internetową www.nowywyszkowiak.pl , czekamy też na telefony (nr (0-29) 743-06-95, 500-210-542) i maile (redakcja@nowywyszkowiak.pl).
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2008-11-21 10:04
~Blue
Szkoda, że dopiero w maju ;/ Nie ma jednak na razie co narzekać, cieszmy się tym co mamy, bo to już naprawdę dużo. Już teraz czuć znaczną poprawę w natężeniu ruchu w Wyszkowie.
2008-11-20 14:32
~Kasia
Pierwszy raz w piątek (w dzień oddania obwodnicy) dojechałam w godzinę z Warszawy do Wyszkowa! Ten dzień zapiszę w kalendarzu ! Oby tak dalej !!!!!! Czekam na oddanie odcinka Radzymin-Wyszków :)
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej było przyczyną groźnie wyglądającej kolizji w centrum Wyszkowa, do której doszło we wtorek 7 czerwca. Opel, uderzony...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa