Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Magiczny moment 60-lecia
- Prawie cały powiat wyszkowski chodził do tych szkół – z dumą podkreślił starosta Bogdan Pągowski 27 listopada podczas uroczystości  wieńczącej obchody 60-lecia wyszkowskiego szkolnictwa zawodowego. - Wyszkowskie szkoły zawodowe ukończyło kilkadziesiąt tysięcy ludzi. Wykształconych, otwartych, zaradnych, dobrych fachowców w zawodzie.
Absolwenci, byli i obecni nauczyciele, a także samorządowcy, przedstawiciele kuratorium, innych wyszkowskich szkół, organizacji związanych z oświatą zgromadzili się najpierw w kościele św. Idziego na jubileuszowej Mszy św. Po niej w licznym pochodzie przemaszerowali do Zespołu Szkół nr 1, gdzie odbyła się główna część uroczystości.
Wśród gości szczególnie ciepło witano piętnastu pierwszych uczniów wyszkowskiej szkoły zawodowej, któ-rzy, jak podkreślił dyr. ZS nr 1 Marian Popławski, „60 lat temu rozpoczynali naukę w szkole, która nie dawała żadnej nadziei na utrzymanie się, bez budynku, ale szkole, która miała wielkie serce”.
- Od czasów waszej młodości zmieniło się wiele – zwrócił się do nich Bogdan Pągowski. - Zmienił się świat wokół nas, formy i techniki społecznej komunikacji, przepisy oświatowe, metody nauczania. Jednak technika nie wyparła nauczycieli ze szkół. Zawsze najważniejszy będzie nauczyciel pełen wiedzy, potrafiący ją przekazać młodemu człowiekowi, przeprowadzający przez kręte drogi młodości.
Starosta podkreślił, że kierunki kształcenia zawodowego narzucał i narzuca rynek pracy. - Jakość placówek edukacyjnych decyduje o rozwoju gospodarczym i społecznym regionu – zauważył. - Nasze szkoły dają konkretny, potrzebny zawód. Jednocześnie uczą myślenia, globalnego widzenia rzeczywistości. Wyszkowski fachowiec zawsze był cenionym pracownikiem.
- 60-letnia historia kształcenia zawodowego to chwalebna przeszłość. Nasze szkoły doskonale łączą dorobek przeszłości z nowoczesnością. A zjazd jest takim magicznym momentem, kiedy historia i teraźniejszość splatają się ze sobą – powiedział, o czym mogło przekonać się ok. 150 absolwentów biorących udział w uroczystości.

Jubileuszowe medale
60-lecie szkolnictwa zawodowego świętuje kilka obecnie istniejących szkół. Oprócz Zespołów Szkół nr 1 i 2, także CKP, ZS3 i CKU. Przypomnieć trzeba, że na terenie powiatu mamy jeszcze dwie szkoły zawodowe: w Zabrodziu i Długosiodle.
Obchody rozpoczęły się w maju podczas nadania imienia Mikołaja Kopernika ZS nr 2. Wręczono wówczas pierwsze medale wybite z okazji jubileuszu.
Podczas uroczystości w ZS nr 1 dyrektorzy poszczególnych szkół zawodowych wręczyli takie medale swoim najbardziej zasłużonym nauczycielom (nie wszyscy mogli odebrać je osobiście):
• Marian Popławski, dyr. ZS nr 1: Agnieszce Biernackiej, Barbarze Koźliczak, Jadwidze Borkowskiej, Józefowi Reszce, Janowi Pawłoszyńskiemu
• Elżbieta Kalinowska, dyr. ZS nr 2: Zenonowi Borzymkowi, Wandzie Glince, Danucie Siwek, Hannie Mikulskiej, Zbigniewowi Drobotowi, Helenie Szostak, Eugeniuszowi Szostakowi, Stefanii Jakackiej, Irenie Grześkiewicz
• Krzysztof Dąbrowski, dyr. CKU: Zofii Mielczarczyk, Halinie Pieńkos, Janowi Kalbarczykowi, Tadeuszowi Dzieniszewskiemu, Zygmuntowi Różańskiemu
• Dariusz Glinka, dyr. CKP: Kazimierzowi Cwalinie, Lidii Krysiewicz, Władysławowi Mroczkowskiemu, Andrzejowi Nowosielskiemu, Wiesławowi Purcie, Leszkowi Rogalskiemu, Kazimierzowi Szmurle, Józefowi Burakowskiemu, Aleksandrowi Chajęckiemu, Emilii Grabowskiej, Teresie Jachacy, Piotrowi Kajdanowiczowi, Stanisławowi Kajdanowiczowi, Leokadii Kopiczko, Marianowi Koźliczakowi, Zdzisławie Królikowskiej, Kazimierzowi Kuczyńskiemu, Jerzemu Maciejewskiemu, Wiesławowi Mroczkowi, Eugeniuszowi Nowosiel-       skiemu, Edwardowi Piaseckiemu, Ewie Purcie, Józefowi Boguszewskiemu, Gerardowi Składanowskiemu, Tadeuszowi Sobocińskiemu i Robertowi Wypijaczowi.
Uhonorowano też pierwszych absolwentów: Elżbietę Arbaszewską (otrzymała też nagrodę z rąk mazowieckiego wicekuratora oświaty Mariusza Dobijańskiego), Jana Arbaszewskiego, Jerzego Baranowskiego, Halinę Falbę, Irenę Karczewską, Marię Kosińską, Zdzisławę Królikowską, Eugeniusza Kukwę, Zofię Napiórkowską, Apolonię Napłoszek, Michała Przedpełskiego, Czesława Sieńkowskiego, Tadeusza Sobocińskiego, Hannę Sumlińską i Danutę Sztreker.
Statuetkę przyjaciela ZS nr 1 otrzymała Halina Kowalska.
Uroczystość uświetnił występ Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza. – My też świętujemy w tym roku mały jubileusz, 31-lecia współpracy. Postaram się ogrzać wasze serca – powitała publiczność piosenkarka. Trzeba przyznać, że udało się jej to znakomicie.
O przyszłości szkolnictwa zawodowego
W organizację jubileuszu włączyły się i inne szkoły zawodowe. ZS nr 2 zorganizował konferencję na temat szans i zagrożeń szkolnictwa zawodowego, której przyświecało motto „Nauka, praca, przyszłość”.
Marzena Młodziejewska z Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego MEN mówiła o planowanych przez ministerstwo zmianach w szkolnictwie zawodowym, wicekurator Dobijański – o stanie aktualnym i perspektywach szkolnictwa zawodowego, Antonina Grynfelder z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej przedstawiła wyniki egzaminów zawodowych w powiecie wyszkowskim, Magdalena Kozińska z unijnego programu „Leonardo da Vinci” – możliwości staży zagranicznych dla młodzieży i nauczycieli. Wystąpiła też Teresa Kazimierska z KOWEZiU.
Niestety, z uwagi na opóźnienie uroczystości, nie odbyły się panele dyskusyjne. Dyr. ZS nr 2 Elżbieta Kalinowska zapewnia, że Dorota Siematycka z Mazowieckiej Komendy OHP przyjedzie do Wyszkowa ponownie, by podsumować konferencję.
Program uroczystości był tak bogaty, że na oddanie się wspomnieniom i zabawie uczestnicy mogli sobie pozwolić dopiero wieczorem, podczas balu absolwentów, który odbył się w Gościńcu pod Jesionem. Wzięło w nim udział ok. 100 osób.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2008-12-11 15:44
~szczególowiec
Czyżby nikt nie liczył się z Panią Dyrektor Kalinowską? Jezeli sobie przypominam to na imię ma Grażyna a nie Elżbieta oh co za gafa!!!
2008-12-09 02:49
~makul55
nie wiem co to jest zs1,zs2 itd.szkoda ze nie uzywa sie dawnego nazewnictwa. skonczylem technikum mechaniczne i czytajac liste nagrodzonych przypomnialem sobie wielu z moich nauczycieli. tych, ktorych nie bylo na spotkaniu prawdopodobnie, nigdy z przyczyn od nich nie zaleznych, nigdy juz nie spotkamy, a szkoda. wlozyli wiele wysilku aby nauczyc nas zycia.
2008-12-03 23:04
~niezadowolony obserwator
Żałuj Mieszko żałuj bo masz czego
2008-12-03 19:48
~Mieszko
Śmiem twierdzić, iż nie ma czym się chwalić, 150 absolwentów to jest kropla w morzu ogólnej liczby. Organizatorzy niezbyt szczęśliwie wybrali dzień tygodnia na takie uroczystości. Zapewne byłoby nas więcej gdyby to był piątek lub sobota, wszak nie wszyscy mieszkają w Wyszkowie i okolicy. Też nie mogłem uczestniczyć w tym dniu i bardzo żałuję.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Niezastosowanie się do sygnalizacji świetlnej było przyczyną groźnie wyglądającej kolizji w centrum Wyszkowa, do której doszło we wtorek 7 czerwca. Opel, uderzony...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa