Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


DŁUGOSIODŁO: Nie o pieniądzach rozmawiamy
Tak burzliwej dyskusji i różnicy zdań wśród samorządowców nie było od dawna. Na sesji 5 grudnia poróżnili się o wysokość podatku od środków transportowych. - Każdy radny jest głupi, a wójt jest carem i Bogiem – grzmiała Celina Rudnik opowiadająca się za podwyższeniem podatku. Stanisław Jastrzębski zaproponował utrzymanie stawek na dotychczasowym po-ziomie. Ostateczne poparła go większość radnych. Większość nie była jednak tak znacząca jak zazwyczaj.
Na poprzedzających sesję posiedzeniach komisji radni ustalili, że w przyszłym roku stawki podatku od środków transportu wzrosną o 4%. Potem wpłynęło do rady pismo, w którym mieszkaniec Bloch w imieniu własnym i kolegów z branży transportowej zwrócił się o niepodnoszenie podatku i odstąpienie od naliczania odsetek za zwłokę:
„Zapewne słyszeliście Państwo, że dopada nas kryzys światowy, a w naszej branży odczuwalny jest już dziś, gdyż powoli stają całe bazy transportowe, o czym świadczą puste przejścia graniczne. (…) Myślimy o tym, co dalej z nami będzie, co zrobić z zakupionymi na kredyty samochodami, czy zdołamy utrzymać się i zarobić chociażby tylko na opłaty. Spróbujcie Państwo zrozumieć, iż nie robimy tego celowo, kiedy nie płacimy na czas podatku do Urzędu Gminy. My swoje zarobione pieniądze otrzymujemy z dużym opóźnieniem, bywa tak, że za 100 dni po terminie, a nawet i dłużej i nie ma mowy o żadnych odsetkach za zwłokę.”
- Wydaje się, że byłoby to racjonalne – do pisma ustosunkował się Stanisław Jastrzębski. - Jeśli te firmy nie będą miały pracy, to trzeba będzie rozważać zwalnianie ich z podatku. Mogą też zarejestrować działalność w sąsiedniej gminie, która prowadzi mądrzejszą politykę podatkową. Rada gminy nie ma możliwości zwolnienia z ustawowych odsetek. Są to kompetencje wójta. Ale jeśli zostawimy podatki na dotychczasowym poziomie to będzie argument, żeby nie żądali zbyt wiele. Każdy ma prawo wystąpić o umorzenie lub rozłożenie na raty. Zawsze zwracam się jednak do OPS-u o zbadanie sytuacji finansowej danej rodziny.
Stanowisko wójta podzieliła m.in. Sabina Nasiaka. Zwróciła uwagę, że podwyżka nie jest duża, więc gmina wiele nie straci.
Innego zdania był Wiesław Pleński: - Jeśli podnosimy podatki to wszystkim – nawiązał do podniesienia podatku od nieruchomości. - Teraz zwrócili się transportowcy, potem zrobią to prowadzący działalność gospodarczą. Zresztą paliwo obtaniało.
Poparła go Celina Rudnik. - U tego człowieka nie widać nędzy. Są ludzie o wiele biedniejsi – powiedziała, co sołtysi nagrodzili brawami.
- Nie chodzi o pieniądze, bo na tym gmina ani nie zbiednieje, ani się nie wzbogaci – przekonywał wójt. - 50 zł nie postawi przedsiębiorcy na nogi. Ale nie o pieniądzach rozmawiamy. Chodzi o sygnał wysłany do społeczeństwa, że jesteśmy otwarci na inwestorów. Nam potrzeba miejsc pracy.
Zauważył, że niektórzy radni i sołtysi patrzą na problem przez pryzmat jednego człowieka. - Jest coś takiego, że jak komuś się lepiej wiedzie, to zastanawiamy się, czemu on ma mieć lepiej. A kto broni założyć działalność gospodarczą i wziąć się za robotę? Apeluję o racjonalne podejście.
- To po co w ogóle podnosimy podatki, jak wójt jest taki dobry? Te 100 zł dla 5-osobowej rodziny to kilka bochenków chleba. Po to on ma te samochody, żeby myślał. Każdy obywatel powinien dbać o siebie. Radny musi walczyć o najuboższe społeczeństwo – oponowała Celina Rudnik. - Z nas się robi głupków. Każdy radny jest głupi, a wójt jest carem i Bogiem.
- To znakomity przykład, jak nie należy postępować – replikował Stanisław Jastrzębski. - Nie dyskutujmy, nie zastanawiajmy się, bo tak było ustalone. Ale taka jest rola radnego. Tu jest czas, żeby podejmować decyzje. Wójt nie wymaga, żeby wszystko było jednomyślnie. Są tacy, którzy potrafią zarżnąć kurę, która znosi złote jajka.
Wójta poparła Maria Gałązka, która zauważyła, że podatek od środków transportu płacą nie tylko przewoźnicy. - To dotyczy nas wszystkich. Czy jeśli mam dom i samochód, to mam to sprzedać, jak się sytuacja finansowa pogorszy? Chyba nie na tym to polega – przekonywała.
Za utrzymaniem podatków na dotychczasowym poziomie zagłosowało 8 radnych, 3 było przeciwnych, 4 wstrzymało się od głosu.   
     SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Twarzą w twarz, na scenie, a nie w wirtualnym świecie smartfonów spotkały się współczesne dzieci i nastolatki w kolejnym Tanecznym Deptaku. Twórcy...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa