Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


A mury runą...
27. rocznicę stanu wojennego obchodzono uroczyście wieczorem 13 grudnia w kościele św. Wojciecha. Mszę św. w intencji Ojczyzny odprawiało  czterech księży. Niestety, niewielu parafian pamiętało o tej rocznicy, jeszcze mniej pozostało w kościele, by obejrzeć cześć artystyczną przygotowaną przez młodzież Zespołu Szkół nr 3.   
Podczas mszy, która rozpoczęła się o 18.00, nawiązywano wielokrotnie do roku 1981. Przybyli starosta Bogdan Pągowski i wiceburmistrz Teresa Trzaska, która wygłosiła krótkie przemówienie. Przewodzący Mszy św. ks. proboszcz Roman Karaś w homilii również przypomniał wydarzenia z grudnia 1981 roku. Mówił o opance-rzonych transporterach, które wy-jechały na ulice nad ranem. Wy-powiedział słowa, które chyba trafnie opisują nas, Polaków, jako naród:          - Mówimy, że przebaczamy naszym winowajcom, ale jednocześnie pragniemy egzekwowania sprawiedliwości, żeby tak było tak, a nie – nie. 
Chór parafialny zaśpiewał kilka pieśni o wymowie patriotycznej.
Tylko może połowa z kilkudziesięciu osób przybyłych na Mszę św. pozostała na półgodzinnej części artystycznej. Uczennice Zespołu Szkół Zawodowych nr 3 recytowały wiersze i śpiewały pieśni, m.in. „Ojczyznę” Marka Grechuty, „Biały krzyż” zespołu „Czerwone Gitary” i nieoficjalny hymn „Solidarności” – „Mury” Jacka Kaczmarskiego (kilka osób przyłączyło się wtedy do śpiewających dziewcząt).
Na zakończenie ustawiono zapalone znicze pod krzyżem misyjnym, by uczcić pamięć uczestników tych pamiętnych wydarzeń grudnia 1981 roku i następnych miesięcy stanu wojennego
Bartłomiej Zdanowicz
Tak było
Cytaty z niezależnego kwartalnika historycznego KARTA nr 23 z 1997r
• 7 kwietnia 1981 - „kompletna dokumentacja w sprawie stanu wyjątkowego została przygotowana w ścisłej współpracy pomiędzy towarzyszami sowieckimi i polskimi. [...] Towarzysze sowieccy nie mieli wrażenia, że polscy generałowie i oficerowie cokolwiek przed nimi ukrywali.” (str. 18)
• 16 maja - narada w Moskwie na Kremlu - Nikołaj Tichonow: „W obecnej sytuacji międzynarodowej interwencja nie jest możliwa” (str. 21)
• 25 - 26 sierpnia - „Moskwa, rozmowy w KGB przedstawicieli polskiego MSW, płk. Tadeusz Stachura, dyrektor Biura Śledczego, składa notatkę: "Rozpoczęcie druku obwieszczeń o wprowadzeniu stanu wojennego, organizacji i przygotowania transportu. [...] wymaga podkreślenia pełna gotowość towarzyszy z Komitetu Bezpieczeństwa Państwowego ZSRR do realizacji prośby. [...] Druk ma być wykonany w ZSRR do 4 września." (str. 25)
• 17-18 września - „W ramach operacji SASANKA przesłane zostają i zdeponowane u wojewodów bądź w komendach wojewódzkich MO paczki z dokumentami wprowadzającymi stan wojenny." (str. 28)
• 28 września - Konrad Nauman, członek Biura Politycznego KC SED przedstawia władzom NRD zapis swojej rozmowy ze Stanisławem Kociołkiem, I sekretarzem KW PZPR: „W Warszawskiej Organizacji Partyjnej wybrano tymczasem około 2.500 absolutnie godnych zaufania towarzyszy. Są szkoleni w posługiwaniu się bronią i używani do rozpowszechniania ulotek, niszczenia plakatów i materiałów propagandowych wroga.” (str. 29)
• 4 października – „na posiedzeniu kierownictwa MSW min. Kiszczak formułuje obszerną listę zadań: 1. przygotowanie list „pozytywnych” dziennikarzy, filmowców, członków PAN i senatów uczelni, prokuratorów i sędziów.” (str. 29)
• 29 października - Moskwa, posiedzenie Biura Politycznego KC KPZR, Jurij Andropow: „Kierownictwo Polski wspomina o pomocy wojskowej ze strony bratnich krajów. Musimy bronić naszego stanowiska - nie wprowadzać naszych wojsk do Polski.” (str. 31)
• 10 listopada - posiedzenie Biura Politycznego KC PZPR. Jan Łabędzki: „Trzeba rozważyć, jak „S” można dopomóc w rozbiciu jej - na wielką robotniczą i małą ekstremalną. (...) Powinniśmy poprzeć Wałęsę...” (str. 32)
• 25 listopada - w odręcznych notatkach gen. Kiszczaka przygotowanych na naradę kierownictwa MSW: „używać straszaka interwencji, koncentracji wojsk na granicy, że już mogą wejść wojska nie tylko radzieckie, ale czeskie, niemieckie i tu nie ma wyjścia, (...) każda metoda dopuszczalna - straszyć, mówić o tym, że przywódcy „S” mówią o wieszaniu.” (str. 33)
• 5 grudnia - posiedzenie Biura Politycznego KC PZPR, gen. Jaruzelski: „jest to potworna, makabryczna kompromitacja dla partii, że po 36 latach sprawowania władzy trzeba jej bronić siłą milicyjną. Ale przed nami nie ma już nic.” (str. 35)
• Moskwa, posiedzenie Biura politycznego KC KPZR, Jurij Andropow: „Nie zamierzamy wprowadzać wojsk do Polski. To jest właściwe stanowisko i powinniśmy stać przy nim do końca. Nie wiem, jak rozstrzygnie się sprawa, ale nawet jeśli Polska dostanie się pod władzę SOLIDARNOŚCI, to będzie to tylko tyle. [...] Jeśli zaś przeciw ZSRR zwrócą się kraje kapitalistyczne, które już zawarły między sobą w tej sprawie porozumienie, opatrzone rozmaitymi ekonomicznymi i politycznymi sankcjami, będzie to dla nas bardzo niebezpieczne. Musimy troszczyć się o nasz kraj, o wzmocnienie Związku radzieckiego. To dla nas sprawa najważniejsza.” (str. 36 i 37)

Kalendarium wstępne zestawiła Alicja Wancerz-Gluza.
Fragmenty dokumentów z rosyjskiego przełożyła Dorota Pazio.
Całość zebrał i przygotował Zbigniew Gluza.
(tekst opracował Jerzy Cabaj)
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Najprawdopodobniej wymuszenie pierwszeństwa było przyczyną wypadku, do którego doszło w środę 15 czerwca na skrzyżowaniu ulic Zapole wczoraj Sikorskiego w Wyszkowie....
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa