Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Od 10 lat blisko ludzi
10-lecie istnienia powiatu wyszkowskiego samorządowcy świętowali 19 grudnia podczas uroczystej sesji w auli Wyższej Szkoły im. Pawła Włodkowica. Gościem specjalnym był współtwórca wprowadzonej w 1998 r. reformy samorządowej prof. Michał Kulesza. - Po roku 89. państwo polskie dokonało niebywale odważnego kroku: przekazało odpowiedzialność za sprawy publiczne społecznościom lokalnym. Jak te społeczności dają sobie radę z tym dobrodziejstwem, to już zupełnie inna bajka – podkreślił.
Tę wyjątkową sesję poprowadziła przewodnicząca rady powiatu Małgorzata Ślesik – Nasiadko. Obok niej, za stołem prezydialnym, zasiedli przewodniczący pięciu rad gmin: Brańszczyk – Sławomir Gałązka, Długosiodło – Krystyna Rytelewska, Rząśnik – Krzysztof Soliwoda, Somianka – Tadeusz Tolak, Wyszków – Marek Głowacki i Zabrodzie – Krzysztof Laskowski.
W uroczystych obradach wzięli udział radni pierwszej kadencji z przewodniczącym Janem Kozonem i starostą Stanisławem Jastrzębskim, drugiej – z przewodniczącym rady Markiem Owsianką oraz obecnej, a także urzędnicy starostwa, przedstawiciel marszałka województwa Marian Krupiński, burmistrzowie i wójtowie, ks. dziekan Waldemar Krzywiński oraz władze gościnnej uczelni.
Z uwagą wysłuchali wykładu prof. Uniwersytetu Warszawskiego Michała Kuleszy, który w latach 80. uczestniczył w badaniach nad odbudową samorządu terytorialnego, w pracach nad reformą samorządową był pełnomocnikiem rządu, od 2008 r. społecznie doradza Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji. - 10-lecie to okrągła rocznica, ale nie taka wielka,  szczególnie, kiedy się pomyśli, że powiaty w Polsce mają rodowód 14-wieczny – podkreślił profesor dodając, że obecna mapa powiatowa została ukształtowana w ostatnich dziesięcioleciach XIX w., „kiedy na ziemiach polskich pod zaborami następował wielki rozwój społeczny i budowała się nowoczesna administracja”. - Pojawiły się miasta – centra administracyjne względem okolicy, które dziś są miastami powiatowymi. Mapa powiatowa, która została stworzona w 1993 r., a wprowadzona w życie w 1998 r., opiera się na bardzo głębokich tradycjach administracyjnych i społecznych – uważa.
Jego zdaniem, gmina jest podstawową jednostką samorządu terytorialnego, ale dopiero kilka gmin z miastem two-   rzą całość. - Cały mikrokosmos w Polsce domyka się w prawie 100% właśnie w skali powiatowej. To nam daje możliwości budowy społeczeństwa obywatelskiego – przekonywał. - Większość zadań i kompetencji, które dotyczą spraw powszechnych, zostały zgromadzone w gminie i powiecie.
Wiele miejsca w swoim wykładzie poświęcił współpracy między samorządami, która w Polsce nie układa się najlepiej. - Bardzo często szefowie samorządów mają poczucie misji tak silne, że nie są w stanie kooperować z drugim czynnikiem, tak samo uzbrojonym w tę misję. Tracimy na braku zdolności do współpracy miliardy złotych - mówił. - Tu chodzi o współpracę między gminami, gmin z powiatem, rolę powiatu w organizowaniu współpracy gmin, ale też o zdolność samorządu do wspierania czynnika społecznego: organizacji pozarządowych, przedsiębiorców. Dopiero wtedy uruchamiamy życie gospodarcze i autonomiczną siłę społeczeństwa. Jeśli społeczeństwo nie czuje siły do tego, żeby dbać o swoje sprawy, to wówczas samorząd jest tylko administratorem, a to jest za mało.
Współpracujemy!
W odpowiedzi na słowa Michała Kuleszy, starosta Bogdan Pągowski i burmistrz Grzegorz Nowosielski przekonywali, że powiat wyszkowski jest przykładem dobrej współpracy między samorządami. - Wiemy doskonale, że najwięcej udaje się zrobić współpracując, wszyscy zaś tracimy na konfliktach. Rozrywając nasz wspólny dom każdy w swoją stronę, skazujemy go w najlepszym razie na stagnację i zacofanie względem współpracujących sąsiadów – mówił burmistrz. Jako przykłady współpracy podał budowę dróg, chodników, ścieżek rowerowych, współorganizację zawodów sportowych, współpracę w dziedzinie edukacji, opieki społecznej, działania na rzecz bezpieczeństwa, podnoszenie poziomu służby zdrowia. - Chciałbym, żeby samorządy współpracowały jak zgrana, trzymająca się rodzina. Nie niszczmy dokonań poprzedników, nie traćmy czasu i energii na deprecjonowanie tego, co było kiedyś – apelował.
- Wszyscy weźmiemy to do serca, że pan prof. Kulesza kazał nam współpracować – podsumował starosta.
Bogdan Pągowski przypomniał radnych poszczególnych kadencji, zadania i dokonania powiatu w poszczególnych latach. - Te 10 lat młodego samorządu oceniam pozytywnie. Umiemy gospodarować oszczędnie, jesteśmy blisko ludzi. Mam nadzieję, że wspólnymi siłami uda nam się pozytywnie zmieniać naszą małą ojczyznę – powiedział.
Wyróżnieni herbem
Z okazji samorządowego jubileuszu radni trzech kadencji Jan Getka i Paweł Kołodziejski (na zdjęciu poniżej) otrzymali „Wyróżnienia herbem powiatu wyszkowskiego”. To nowe odznaczenie ustanowione na sesji rady powiatu 17 grudnia. Radni jednogłośnie podjęli uchwałę o uhonorowaniu samorządowców z najdłuższym stażem. - Dziękuję panu profesorowi, że nie wprowadził castingu na radnego, tylko wybory powszechne, bo ja bym się tu pewnie nie znalazł – żartował Jan Getka. - Kolega Paweł pewnie tak, bo jest ładniejszy ode mnie.
Jan Getka w dwóch pierwszych kadencjach był członkiem zarządu. W jego szczególnym zainteresowaniu leży drogownictwo. Od 15 lat jest też sołtysem Zabrodzia, od 7 lat – komendantem gminnego zarządu OSP. Z kolei Paweł Kołodziejski przez wiele lat pracował w Urzędzie Gminy Rząśnik. Jego również najbardziej interesuje infrastruktura drogowa, a także ochrona środowiska.
„Wyróżnienia herbem powiatu wyszkowskiego” przyznawane będzie za szczególne zasługi na rzecz rozwoju samorządności, rozwoju i promocji powiatu. Z wnioskiem o przyznanie może wystąpić starosta, zarząd, radny lub klub radnych. Odznaczenie wykonane jest z agatu (kamienia półszlachetnego), widnieje nam nim wykonany na srebrnej płytce herb powiatu.
        SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2008-12-29 23:56
~miki
A poprzednia Starosta była zaproszona czy nadal nasze przykładne i ugrzecznione władze zapominają o jej istnieniu.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Twarzą w twarz, na scenie, a nie w wirtualnym świecie smartfonów spotkały się współczesne dzieci i nastolatki w kolejnym Tanecznym Deptaku. Twórcy...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa