Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Nagrodzeni "Za czyn"
Dziecięca Rewia „Sylaba”, MKS Bug Wyszków, Zespół Ludowy „Przepióreczka”, Stanisław Bielawski i ks. kan. Paweł Stachecki otrzymali 16 stycznia nagrody starosty „Za czyn”, a wraz z nią 1.000 euro.
Tegoroczni laureaci byli jedynymi kandydatami do nagród, wszystkich nominował sam starosta. Uzasadnienia odczytał przewodniczący kapituły wicestarosta Waldemar Sobczak.

Za promocję powiatu
nagrodę otrzymała „Sylaba”. W 2008 r. przygotowała już 24. program, który zaprezentowała na 20 koncertach, m.in. charytatywnych, z okazji Dnia Kobiet i Dnia Matki. Z występami jeździła po całej Polsce, a latem we Włoszech towarzyszyła w trasie koncertowej piosenkarzowi Uccio de Santis. Uczestniczyła w warsztatach artystycznych w Sandomierzu. We wrześniu nagrała dwie płyty: „Posłuchaj…” oraz „Solo i w zespole”. Od października przygotowuje się do premiery z okazji swojego 25-lecia. Od początku istnienia do dziś „Sylabą” kieruje Irena Zdunek. Do zespołu należy 75 dziewcząt.

Za działalność kulturalną
„Za czyn” otrzymał istniejący od 1993 r. przy Szkole Podstawowej w Jackowie Górnym zespół ludowy „Przepióreczka”. W ubiegłym roku reprezentował powiat wyszkowski na festiwalu w Złoczowie na Ukrainie. Tradycyjnie już, w Boże Ciało dał koncert galowy w Jackowie Górnym.
Do zespołu należy ok. 80% uczniów szkoły, a także jej absolwenci. Tańcami ludowymi i śpiewem ubarwiają wiele imprez gminnych i powiatowych. Wielokrotnie reprezentowali nas na imprezach regionalnych.
„Przepióreczka”  odgrywa ważną role społeczną - pielęgnuje wśród dzieci i młodzieży tradycje ludowe.
Kierownikiem zespołu jest Aleksandra Kalinowska.

Za działalność społeczną
został uhonorowany ks. kan. Paweł Stachecki, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Brańszczyku. Był inicjatorem postawienia w centralnym miejscu Brańszczyka pomnika Jana Pawła II. Również w ubiegłym roku zbudował padoki dla koni, wybiegi i hipodrom, na którym młodzież ze szkół specjalnych uczestniczy w hipoterapii.
Ks. proboszcz jest inicjatorem wielu lokalnych przedsięwzięć kulturalnych i społecznych, m.in. jasełek w plenerze, powstania Poradni Rodzinnej, punktu konsultacyjnego dla osób uzależnionych, grupy samopomocowej AA „Prom”, siłowni „Samson” oraz wielu grup religijnych dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

Za działalność sportową
 został wyróżniony Miejski Klub Sportowy Bug Wyszków. W 2008 r. drużyny seniorów i juniorów (w klubie trenuje 50 zawodników) uczestniczyły w rozgrywkach prowadzonych przez Mazowiecki Związek Piłki Nożnej. Seniorzy zajęli I miejsce w II grupie warszawskiej Ligi Okręgowej i mają szansę na awans do IV ligi. Juniorzy są na III miejscu i starają się o awans do III ligi. W rundzie jesiennej seniorzy rozegrali 15 meczów, żadnego z nich przegrali (jeden remis). Juniorzy grali nie tylko w spotkaniach ligowych, ale i turnieju międzynarodowym.
Zawodników trenują Stefan Biszewski i Arkadiusz Mielczarczyk. Prezesem klubu jest Adam Pogorzelski.

Za działalność innowacyjną
 „Za czyn“ otrzymał Julian Bielawski, który w 2008 r. został nagrodzony  Laurem Marszałka Województwa Mazowieckiego dla producentów żywności. Polędwica kasztelańska przyniosła mu I miejsce w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo.
Swoje wędliny produkuje z mięs pochodzących z gospodarstw ekologicznych. Współpracuje z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego. Wraz z powiatem współorganizował międzypowiatową konferencję na temat ekologicznej żywności, przystąpił do Lokalnej Grupy Działania.
Na kolejną edycję konkursu o Laur Marszałka zgłoszono kiełbasę myśliwską z dzika.

Laureaci nagrody starosty „Za czyn” za swoją aktywność i osiągnięcia z pewnością zasługują na to, by ich docenić. Szkoda więc, że wręczenie tych wyjątkowych nagród odbyło się niejako w przerwie Powiatowego Przeglądu Kolęd i Pastorałek. Na tę krótką chwilę wyróżnieni nagrodą „Za czyn” oczekiwali kilka godzin.
Może w przyszłości warto zorganizować dla nich specjalną uroczystość, by jeszcze bardziej podkreślić rangę nagrody, która honoruje społeczników i wyróżniających się mieszkańców naszego powiatu.
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
„Informatyka w społeczeństwie i życiu człowieka” – to przewodni temat 6. Dnia Nauki w gminie Wyszków, na który zaprosił burmistrz wraz z...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa