Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


SOMIANKA: Śmieci na działkach: To się dotrze
W gminie Somianka, chyba najpóźniej spośród gmin powiatu, zostały zlikwidowane na terenach działek letniskowych kontenery na śmieci.  Od 1 stycznia br. działkowicze, tak samo jak stali mieszkańcy gminy, muszą podpisać umowy na odbiór odpadów komunalnych i nieczystości ciekłych. Wiele osób jest tym zaniepokojonych, co wyraża w e-mailu jeden z naszych czytelników.
Nasz Czytelnik, który ma działkę w Popowie, obawia się, że zmiana systemu odbioru odpadów będzie skutkowała zaśmieceniem terenów działek letniskowych, czego zapowiedzią jest  „nieusuwanie od kilku miesięcy góry odpadów zlokalizowanej w sąsiedztwie szacownych instytucji: Zakładu Karnego w Popowie, tuż przy ogrodzeniu Ośrodka Szkoleniowo-Wypoczynkowego Służby Więziennej” (tak było jeszcze pod koniec listopada).
Działkowicze jesienią otrzymali pisma z Zakładu Gospodarki Komunalnej (ZGK) w Somiance z informacją, że z dniem 01.01.2009 r. zostaną usunięte kontenery na odpady stałe dla obsługi działek letniskowych w Popowie Kościelnym, Popowie Parcele i Hucie Podgórnej. Zakład wypowiedział im też dotychczasowe umowy z dniem 31.12.2008 r., gdyż powinni (tak samo jak stali mieszkańcy gminy) podpisać indywidualne umowy z firmami zajmującymi się odbiorem odpadów na terenie gminy.
Są firmy
z którymi można zawrzeć umowy, znajdują się na stronie internetowej gminy www.somianka.pl (w menu główne: kliknąć na „urząd gminy” – zejść na dół strony i wybrać „załatwianie spraw”). Wynika z niej, że trzy firmy mogą odbierać na terenie gminy odpady stałe (MPK Ostrołęka, Zakład Kształtowania Terenów Zielonych z Serocka i „JURANT” z Zielonki)  i trzy nieczystości ciekłe (firmy: Marcina  Przybysza z Serocka, Zdzisława Kmiołka z Wierzbicy i Mirosława Kurowskiego z Kani Nowej).
MPK jak na razie nie ma przygotowanej specjalnej oferty dla działkowiczów – umowę zawiera na czas nieokreślony    (ale istnieje możliwość jej zawieszenia), a worki z odpadami trzeba wystawiać przy głównych drogach (Obustronnie trzeba się dogadać – wyjaśnia pracownica firmy). Natomiast firma Marka Włodarczyka z Zielonki podpisuje umowy sezonowe, dojeżdża bezpośrednio do działkowiczów, odbiera worki po telefonie od nich, że są już zapełnione (zawsze w poniedziałki), umożliwia też segregację śmieci, choć nie jest to dla niej opłacalne. – Nikt nie chce kupować surowców wtórnych – mówi Marek Włodarczyk. – Jestem zawalony makulaturą. Jednak odbieramy segregowane śmieci (ich cena to 50% ceny odpadów komunalnych), bo ludzi trzeba uszanować, jeśli podjęli ten wysiłek.
To nie są poważne argumenty 
Naszego Czytelnika nie przekonują argumenty, którymi gmina tłumaczy zmianę zasad odbioru śmieci. Po kolei rozprawia się z nimi. Nie uznaje za poważny argument tego, „że Zakład Gospodarki Komunalnej w Somiance nie posiada sprzętu ani własnego składowiska odpadów”. Jego zdaniem, „gmina dotychczas nic nie zrobiła dla zapewnienia działkowiczom możliwości segregacji odpadów; gdyby takowa była – zapewne znacząca część działkowiczów z niej korzystałaby. Przy systemie „workowym” również nie ma możliwości segregacji odpadów!” „Ilości odpadów nie da się zwiększyć – jest ich tyle, ile jest. A że do kontenerów wrzucają odpady również „osoby nieuprawnione” – to i dobrze, bo odpady nie lądują po lasach itp. – uważa.
Na sprawę z większym optymizmem patrzy kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej w Somiance Andrzej Piątek:
- Myślę, że się to dotrze – mówi z przekonaniem – początki zawsze są trudne. Najbardziej protestują ci, którzy najwięcej z poprzedniego systemu korzystali, oddawali dużo worków (było w nich często wiele odpadów organicznych, które można kompostować), bo nikt tego przecież nie liczył i nie sprawdzał. 
- Gdy w kwietniu gmina Serock zlikwidowała swoje kontenery, śmieci zrobiło się makabrycznie dużo. Gmina do ich wywozu sporo dopłaciła – relacjonował.
Działkowicze do ubiegłego roku ponosili roczną opłatę zryczałtowaną w wys. 130zł (a na samo pokrycie kosztów potrzeba ponad 250zł, natomiast wywóz jednego kontenera o pojemności 7m3 kosztuje 400zł).
Zdaniem kierownika Piątka, nie można tak ukształtować podatku od nieruchomości, co proponuje nasz Czytelnik,  aby z niego gmina opłacała wywóz odpadów. Poza tym mógłby mieć do tego zastrzeżenia prawnik, ponieważ każdy z nas, według obowiązujących przepisów, powinien płacić za wyprodukowane w swoim gospodarstwie domowym śmieci. 
- Już wszystkie gminy w powiecie zlikwidowały na terenach publicznie dostępnych kontenery – dodaje Andrzej Piątek. 
Działkowicze traktowani po macoszemu?
Zdaniem naszego czytelnika, gmina gorzej traktuje działkowiczów niż stałych mieszkańców.
Nie jest to niestety odosobniony przykład (zmiana systemu odbioru śmieci – red.), że działkowicze i ich potrzeby są traktowani przez Gminę po macoszemu; vide np.
- kanalizacja – szczególnie w okolicach Bugu i starorzeczy (które mogłyby być turystycznie
znacznie lepiej wykorzystane, gdyby była pewność co do należytej czystości ich wód!)
- Działkowicze nie gorzej, a lepiej są traktowani – jest przekonany Andrzej Piątek. – Stali mieszkańcy musieli mieć podpisane umowy na odbiór odpadów, a dla działkowiczów w siedmiu miejscach stały kontenery i ponosili opłatę zryczałtowaną.
Aby rozwiązać problem śmieci, nasz czytelnik proponuje, by gmina nawiązała lepszy kontakt z działkowiczami, np. „poprzez Stowarzyszenie Miłośników Popowa (czy coś w tym rodzaju – jest takie), udostępniając mu w uzgodniony sposób stronę internetową”. Chciałby też, żeby „na swojej stronie internetowej gmina poświęcała nieco miejsca również innym tematom, interesujących  działkowiczów”.
EB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Kilka tysięcy osób wzięło udział w sobotniej, 18 czerwca, Gali Muzyki Disco. Największe tłumy przybyły na stadion miejski wieczorem, na koncerty gwiazd wieczoru,...
Sport
Sekundy dzieliły drużynę Bugu Wyszków od całkowitej kompromitacji w postaci przegranej przed własną publicznością z jedną z najsłabszych drużyn ligi. Po Wkrze...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa