Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Czy nasz szpital skorzysta z "planu B"?
„Ratujemy polskie szpitale” czyli tzw. plan B to nowy program ratowania polskich szpitali, ogłoszony 17 lutego przez minister zdrowia Ewę Kopacz i premiera Donalda Tuska. Zakłada wsparcie finansowe dla samorządów, które zdecydują się przekształcać szpitale w spółki prawa handlowego. - Postaramy się jednak przekształcić nasz SP ZZOZ, bo sporo na tym możemy zyskać – zapowiada wyszkowski starosta Bogdan Pągowski. - Myślę, że nasz zakład raczej spełnia wymogi, aby móc wejść w ten program. Natomiast dziś za wcześnie mówić, czy z niego skorzystamy – uważa dyr. szpitala Cecylia Domżała.
Tzw. plan B powstał po tym, jak w listopadzie ub. roku prezydent Lech Kaczyński zawetował trzy z sześciu ustaw zdrowotnych, m.in. ustawę zakładającą obligatoryjne przekształcenie zakładów opieki zdrowotnej w spółki prawa handlowego. W myśl nowego planu, szpitale mogą się przekształcać w spółki prawa handlowego na zasadzie dobrowolności. Decyzja pozostaje w kompetencji organu założycielskiego, czyli w naszym przypadku, starostwa powiatowego.
Program pn. „Ratujemy polskie szpitale” ma obowiązywać w latach 2009 - 2011. Poprzedzą go 60-dniowe konsultacje społeczne.
- Chcę powiedzieć dzisiaj bardzo wyraźnie Polakom, że ten projekt ma zapobiec dzikiej prywatyzacji, ma zapobiec likwidacji szpitali, że to jest właśnie projekt, dzięki któremu te szpitale mogą przetrwać - zaznaczył premier na konferencji 17 lutego (uczestniczył w niej m.in. starosta Bogdan Pągowski).
Zgodnie z programem samorządy, które zdecydują się przekształcić szpitale w spółki, będą mogły liczyć na wsparcie finansowe.  
- Dla żadnego szpitala, który przystąpi do programu, pieniędzy nie zabraknie - zapewniła minister zdrowia Ewa Kopacz.
Jak wyjaśniła, w budżecie zarezerwowano pieniądze na pomoc dla przekształcających się placówek. Poinformowała, że obecnie chęć przystąpienia do programu zgłosiło 57 placówek.
- Trudno pozytywnie oceniać rządowy program „Ratujemy polskie szpitale” - napisał w środę Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy w oświadczeniu dla PAP. Według przewodniczącego OZZL Krzysztofa Bukiela, konieczne jest dopasowanie poziomu finansowania lecznictwa do rzeczywistych kosztów świadczeń zdrowotnych, co wymaga stworzenia koszyka świadczeń gwarantowanych, uwzględ-niającego współpłacenie przez pacjentów za część świadczeń oraz zwiększenia nakładów na ochronę zdrowia ze środków publicznych. Trzeba także wprowadzić rzetelną metodologię wyceny świadczeń refundowanych i zrezygnować z ich limitowania i konkursu ofert.
- Samo przekształcenie szpitali w spółki może być niekorzystne. Może bowiem powstać sytuacja, że szpitale będą unikać udzielania potrzebnych, ale zbyt nisko wycenionych (przez NFZ) świadczeń zdrowotnych, albo że niezagrożone konkurencją szpitale - spółki będą uzyskiwać dochód kosztem jakości świadczeń (np. przez  zwalnianie niezbędnego personelu medycznego). Możliwe jest również, że szpitale - spółki należące do samorządów będą zmuszone realizować narzucone, niekorzystne kontrakty, co doprowadzi je do bankructwa lub obciąży samorząd lokalny kosztami niedofinansowania ochrony zdrowia w kraju - podkreślił Bukiel.
Natomiast prezes Stowarzyszenia Niepublicznych Szpitali Samorządowych Renata Jażdż – Zaleska uważa, że przekształcenie szpitali w spółki przyczyni się do poprawy ich funkcjonowania.
- Uważam, że wiele szpitali może skorzystać z pomocy rządu, o ile samorządy zdecydują się na udział w programie, bo jest on kierowany do nich. Trzeba pamiętać, że samorządy, które do tej pory decydowały się przekształcić szpitale w spółki, nie otrzymywały żadnej pomocy i spłacają przejęte długi szpitali - podkreśla Jażdż - Zaleska.
Starosta Bogdan Pągowski: To jest dobrowolna decyzja, czy skorzystamy z tego planu. Szpitale mogą, ale nie muszą przekształcać się w spółki prawa handlowego, to będzie decyzja organu założycielskiego i dyrekcji szpitala.
Postaramy się jednak przekształcić nasz SP ZZOZ, bo sporo na tym możemy zyskać. Myślę, że jest więcej zysków niż zagrożeń. Już analizujemy, ile z tego programu możemy skorzystać dla naszego szpitala. Myślę, że będzie to ok. 3 - 3,5 mln zł. Jednak budżet państwa uruchomi dla nas pieniądze dopiero, jak będzie zlikwidowany SP ZZOZ i powołana nowa forma organizacyjna.
Trzeba zrobić plan finansowy na 5 lat, plan medyczny, to wszystko musi zaopiniować pozytywnie NFZ, Ministerstwo Zdrowia i wojewoda, dopiero wtedy można podejmować decyzję, ale oczywiście „kropkę nad i” stawia rada powiatu, czyli organ założycielski.
Dyrektor SP ZZOZ Cecylia Domżała: Nasz szpital jest w grupie tych szpitali, które mają dług, więc wsparcie ze środków rządowych jest jak najbardziej wskazane. Dług jest o wiele mniejszy niż kilka lat temu, niemniej sytuacja nadal jest trudna. Istnieje możliwość pozyskania środków w ramach tego programu na spłacenie zobowiązań, które szpital posiada. W tym są zobowiązania wymagalne w kwocie ok. 2,8 mln zł.
Myślę, że nasz zakład raczej spełnia wymogi, aby móc wejść w ten program. Natomiast dziś za wcześnie mówić, czy z niego skorzystamy, ponieważ jest wiele niewiadomych i wiele wątpliwości.
Trudno dziś odpowiedzieć na pytanie, jaki będzie poziom finansowania świadczeń w systemie ubezpieczeń zdrowotnych w momencie, kiedy jednostka przekształci się w spółkę prawa handlowego. Rok 2009 pokazuje, że jest on niski. Środki finansowe są niższe niż w 2008 roku.
Należy dokładnie przeanalizować sprawę rentowności naszego zakładu jako spółki prawa handlowego. Obawiam się, że jeżeli poziom finansowania z Funduszu będzie miał tendencję zniżkową, nie będzie to pozytywnie rokowało dla spółki.
Trzeba przygotować wiele dokumentów m.in. biznesplan na 5 lat i też się rodzi wątpliwość, na jakich wskaźnikach i prognozach można go oprzeć, ponieważ zakłady opieki zdrowotnej mają zaplanowaną wysokości środków finansowych tylko do połowy roku.
(i)
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2009-02-28 15:59
~sldowiec
Ja jednak chciałem nawiązać do istoty problemu. Od jakiegoś czasu przygladam sie działalności szpitali prywatnych w Polsce. Publicznych takze...Wiemy jedno... W Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii wpompowano w zdowie miliardy dolarów i funtów, a i tak nie działa. Tak więc złotego środka nie ma. Obawiam sie troche w prywatyzacje szpitali... dlaczego? Poniewaz będa nastawione na zysk i tak jak jest zawarte w artykule moga nie obsługiwać chociazby Intensywnej Opieki Medycznej która jest bardzo potrzebna lecz przynosi straty. I to widac w szpitalach prywatnych. Moim zdaniem warto się temu przyjrzeć...W druga strone w szpitalach publicznych bardzo czesto jest tak że dyrektorami zostają świetni lekarze ale słabi menagerowie, nie majacy pojecia o ekonomii, badx osoby z klucza partyjnego... Moim skromnym zdaniem słuzba zdrowia także wymaga wiekszej kontroli nad wydawaniem pieniędzy publicznych które uciekaja gdzieś na boki. Sam Narodowy Fundusz Zdrowia generuje niebagatelne koszty na obsługe całej administracji. do tego dochadza jeszcze firmy kooperujące i obsługujace NFZ i tak więc nie ma sie co dziwić ze majac najwieksza składke zdrowotna w europie lecz najgorsza obsługe, małe kontrakty, czy niska wycene za punkt rozliczeniowy.
2009-02-27 02:13
~Piotr
Mysle,ze kazda opcja w wyborze bedzie ,,zla.Szpitalowi potrzebny jest dobry,doswiadczony menager.Sa szpitale,ze jakos radza sobie w tym trudnym okresie dla lecznictwa.Jak napisal moj przedmowca pani Domzala raz mowi jakie to ma zaslugi w oddluzeniu szpitala,innym razem mowi,jak to jest szpital zadluzony.Widac,dobiera temat do sytuacji.Wszystko to takie zalosne,kiedy zaglebimy sie w tym temacie.
2009-02-26 21:49
~niezadowolony obserwator
nie rozumiem - raz ta pani mówi że szpital nie ma długu a innym razem że ma ktoś tu kłamie na potęgę . czyżby to ta pani która obiecała odejście a teraz mówi że nie . ?!
2009-02-26 13:58
~Andrzej
Jest tak wiele niejasnosci co dotyczy tej sprawy,ze podjecie pochopnej decyzji,moze nas nie zle kosztowac.Pani Domzala wypowiada sie za tak.Dziwi mnie tak szybka opinia,kiedy fachowcy maja duze zastrzezenia do planu B.Wczesniej w splaceniu dlugu poratowala szpital byla pani starosta,o czym nigdzie zadnej wzmianki nie uslyszalem i nie czytalam.Sukces ten pani Domzala przypisuje sobie.Na zebraniach glosi co to nie zrobila dla szpitala,a nadal toniemy w dlugach.
2009-02-26 00:36
~czytelnik.
sPrzypuszczam,ze to jakas pulapka w ktora moze sie szpital uwiklac.Jak w panstwie prawa dzieli sie i uzaleznia szpitale.Wszyscy placimy skladki i co?Moze zredukowac zatrudnienie i place w Ministrstwie Zdrowia i NFZ.Tyle dyskusji nad reforma zdrowia,ale obecnie jest coraz gorzej i na lepsze sie nie zanosi.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Od 25 czerwca gmina i Wyszkowski Ośrodek Sportu i Rekreacji zapraszają na plażę przy moście samochodowym. Woda w Bugu pozytywnie przeszła badania sanepidu. Wkrótce...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa