Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Szalone, rozśpiewane i roztańczone urodziny - 25 lat Sylaby
Noc baśni, szkolnych wspomnień i wszystkich, którzy są obok nas - pod takim hasłem Rewia Dziecięca „Sylaba” świętowała 25-lecie swojej przygody estradowej. W koncercie jubileuszowym wystąpiło kilkadziesiąt młodziutkich tancerek, prezentując ponad trzydzieści nowych choreografii. Niesamowite prapremierowe widowisko odbyło się w sobotę, 28 lutego na scenie Wyszkowskiego Ośrodka Kultury „Hutnik”.

Obejrzyj galerię z koncertu

- W imieniu Rewii Dziecięcej „Sylaba” witam wszystkich bardzo serdecznie na jej 25 urodzinach – zwróciła się do publiczności Iza Liżewska, jak sama powiedziała, eks-sylabianka z pierwszego składu rewii – A dziś z wielką tremą i dumą będę w jej szeregach oklaskiwać własną córkę. Przywitała gości, m.in. burmistrza Grzegorza Nowosielskiego, starostę Bogdana Pągowskiego, dyrektora WOK Artura Laskowskiego, ekipę WOT, prodziekana Wydziału Rzeźby ASP w Warszawie Macieja Aleksandrowicza, przedstawicieli firmy Orbis Travel, która od lat wozi „Sylabę” po całej Europie. – Witamy ciepło byłych burmistrzów Wyszkowa i byłych dyrektorów WOK „Hutnik” – wymieniała kolejnych gości. - 25 lat to znaczny jubileusz, ale ponieważ bohaterkami wieczoru są młode i bardzo młode dziewczęta, urodziny będą  szalone, rozśpiewane i roztańczone, żadna akademia ku czci.
- Oto jest noc baśni, noc szkolnych wspomnień, noc aniołów i diabłów, noc włoskich gangsterów, noc różnorodności, słowem noc tych wszystkich, którzy są obok nas – zdradził rąbek tajemnicy konferansjer sobotniego koncertu zatytułowanego „Obok nas” Tomasz Lachowski.
Kiedy zgasły światła na widowni, rozbłysła scena w blasku efektownych reflektorów, a zza kurtyny wyłoniły się czarujące „Sylabianki”. Nieustający zachwyt publiczności wzbudzały ich fantastyczne kostiumy i muzyka oraz bajeczna scenografia.
Urodzinowy spektakl był dla wszystkich dziewcząt szczególnym przeżyciem. Kilka pokoleń tancerek przeżyło przecież w „Sylabie” niezapomnianą przygodę, której tego wieczoru doświadczyły raz jeszcze. Dwadzieścia pięć „emerytek”, które zjechały z całej Polski, obok Izy Liżewskiej i pięknie śpiewającej Ewy Gil (znana wizażystka) zaprezentowało się wyszkowskiej publiczności jeszcze raz. Dziewczęta, przez lata, które minęły od opuszczenia przez nie dziecięcej rewii, stały się pięknymi kobietami, udowodniły swoim występem, że tańczyć nie zapomniały.
W sposób oryginalny i wzruszający pożegnane zostały tegoroczne matu-  rzystki, tzw. emerytki „Sylaby” - Patrycja Rosińska, Karolina Rzempołuch, Klaudia Kłębek, Karolina Morka i Paulina Michalak – krótkimi wierszykami wspomnieniowymi. 
Po tym poetyckim przerywniku koncert toczył się dalej. Publiczność mogła podziwiać kolejne ciekawe układy do znanych utworów, m.in. „Mój przyjacielu”, „Sing Sing”, „Matura” czy „Macho”. Na urodziny Sylaby przybyli goście specjalni ze słonecznej Italii: Uccio de Santis i jego przyjaciele. Dodali uroczystości wykwintnego, włoskiego uroku, prezentując skecz kabaretowy i śpiewając.
Szampański nastrój panujący na sali zmieniły swoim występem Katarzyna Zdunek, która rozgrzała serca i dusze widowni utworem Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”, i jej mama, twórczyni „Sylaby” Irena Zdunek.  Irena Zdunek wspomniała życzliwe osoby, które spotkała na swojej i „Sylaby” drodze, szczególnie ważne były te z jej początku: Władysława Deluga, Paweł Turczyn, Adam Świderski. – Gdybyśmy chcieli tych wszystkich ludzi nagrodzić, nie starczyłoby nam pieniędzy, a państwo siedzieliby tu z nami do Wielkanocy. – żartowała. – Postanowiliśmy po konsultacjach z rodzicami  przyznać pięć statuetek dla ludzi, instytucji, dzięki którym „Sylaba” zrobiła krok milowy do przodu. Otrzymali je burmistrz Grzegorz Nowosielski (jako przedstawiciel wszystkich byłych włodarzy naszego miasta), dyrektor WOK „Hutnik”Artur Laskowski (również jako reprezentant wszystkich swoim poprzedników na tym stanowisku), Jerzy Smurzyński (otworzył „Sylabie” drzwi do radia i telewizji), Andrzej Sikorowski z zespołu „Pod Budą” (napisał teksty piosenek z analogowej płyty „Geografia na wesoło”, w której wystąpił z „Sylabą” Jan Kobuszewski)  i Uccio De Santis.   – Otworzył nam drzwi na Zachód – mówiła o nim wzruszona Irena Zdunek. - Od 12 lat inwestuje prywatne pieniądze, swój czas, swoją energię, swoje serce i to dzięki niemu „Sylaba” podpisała największy w historii polskiej muzyki rozrywkowej kontrakt z telewizja włoską. Na pewno nigdy nie zdołamy mu się odwdzięczyć.
- Większość z publiczności to rodzice, na pewno czują dumę. Chcę powiedzieć, że i my, włodarze tego miasta, czujemy dumę, oglądając „Sylabę” – podkreślił burmistrz Nowosielski, który uhonorował Irenę Zdunek i „Sylabę”. – Na srebrny jubileusz ufundowaliśmy srebrną płytę – zapowiedział. Również dyr. Artur Laskowski, obok nagrody finansowej, przygotował dla niej nagrodę specjalną. – Jeszcze nikt takiej nie dostał – podkreślił. – To srebrna odznaka „Zasłużony dla kultury WOK”.
Bardzo trafnie podsumował temperament i klasę „Sylaby” starosta Bogdan Pągowski, porównując ją do wina, które czym starsze, tym lepsze. Przypomniał, że w tym roku „Sylaba” otrzymała nagrodę starosty „Za czyn” za promocję powiatu wyszkowskiego i Wyszkowa. Jako wyraz jego uznania na scenie znalazły się kosze przepięknych róż.
Za promocję Wyszkowa został również wyróżniony przez burmistrza Uccio de Santis, który, jak co roku, zaprosił Sylabę na letnie tournee do Włoch.
Irenę Zdunek zupełnie zaskoczyły jej podopieczne, wręczając jej oryginalny balonowy prezent z okazji 30-lecia działalności artystycznej. 
W finale na scenie pojawiły się wszystkie uczestniczki spektaklu, by jeszcze raz razem zatańczyć. Wyszkowska publiczność dziękowała im owacją na stojąco. Pełen blasku i kunsztu koncert zakończył się tuż przed godziną dwudziestą.
Rgl

O komentarz po premierze „Sylaby” poprosiliśmy burmistrza Grzegorza Nowosielskiego: Mam bardzo pozytywne wrażenia po premierze. 25 lat to piękna rocznica, to dorobek obojga państwa Zdunków, choć już ubiegłoroczną premierę przygotowywała tylko pani Irena. „Sylaba” pod jej kierownictwem nic nie straciła na swej świeżości. Widać, że zespół cały czas się rozwija. Jej jubileusz jest obchodzony we właściwy sposób, bez sztucznego zadęcia. Podobało mi się, że podziękowania były dla wszystkich, nie tylko obecnych burmistrzów czy dyrektorów.   
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2009-03-10 23:27
~men
nizle niunie
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
- do swoich rówieśników zwraca się licealistka Katarzyna Kamińska, która 3,5 miesiąca temu uległa poważnemu wypadkowi. Z szerokim uśmiechem na ustach...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa