Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Czy przesłanie św. Brunona jest aktualne?
W parafii pod wezwaniem św. Idziego 2 maja odbył się dekanalny dzień upamiętniający tysiąclecie męczeńskiej śmierci św. Brunona z Kwerfurtu, patrona diecezji łomżyńskiej. W Wyszkowie to święto połączone zostało z uroczystościami patriotycznymi z okazji 218. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. 
To szczególne święto rozpoczęło się o godzinie 10 nabożeństwem ku czci głównego patrona diecezji łomżyńskiej; z udziałem bp. Tadeusza Bronakowskiego, proboszczów z dekanatu wyszkowskiego, grup formacyjnych oraz kółek różańcowych.  Święty Brunon z Kwerfurtu jest silnie związany z postacią św. Wojciecha, podążał jego szlakami, nawracając mieszkańców obecnego terytorium Węgier oraz Prus.
O oprawę muzyczną nabożeństwa zadbały połączone zespoły i młodzieżowe schole pod kierownictwem ks. Jarosława Świderka z parafii św. Wojciecha. Liturgia została podzielona na 5 części, a każdej z nich przyporządkowany inny znak. Jako pierwszy wniesiono krzyż, jeden z  atrybutów św. Brunona, bowiem „zbawienie przyszło przez krzyż, ogromna to tajemnica, każde cierpienie ma sens, prowadzi do pełni życia” - jak zaśpiewali wierni. Podkreślono konieczność dawania świadectwa swej wiary i dumnego prezentowania jej symbolu. Następnie ministranci zaprezentowali Paschał, symbolizujący zmartwychwstałego Pana. Kolejna część nabożeństwa związana była z Pismem Świętym, zawierającym objawienie samego Boga, który, chcąc przedstawić nam siebie, posłużył się słowem. Znak ten zaprezentowała rodzina z  Kościoła Domowego. - Chrystus wzywa nas do słuchania swoich słów: Kto ma uszy, niechaj słucha - przypomniała prowadząca. - Biblia jest „księgą życia”, a zatem powinna stale znajdować się w zasięgu naszej ręki i naszego wzroku - dodała. Kolejny symbol - Katechizm Kościoła Katolickiego - pozwala lepiej zrozumieć prawdę objawienia Pana.  Ostatnimi zaprezentowanymi symbolami były ołtarz i chrzcielnica. Kapłan, zanurzając  Paschał w wodzie święconej, odmówił modlitwę błogosławieństwa wody, po której dokonał obrzędu pokropienia wiernych. Zgromadzeni odnowili również przyrzeczenia złożone podczas sakramentu chrztu, dzięki któremu stajemy się członkami jednego Kościoła, Kościoła Katolickiego -  jak podkreślił ksiądz, zachęcając jednocześnie wiernych do refleksji.
- Czy święty Brunon, przychodząc do nas z Kwerfurtu, z Niemiec, z ówczesnej Saksoni, czy jego przesłanie, które zostało niegdyś potwierdzone, jest aktualne dzisiaj, w XXI wieku, w czasie postmodernizmu, w którym przyszło nam żyć? – pytał.
- Tak – odpowiedział sam na postawione wcześniej pytanie -  bo przesłanie wiary, przesłanie krzyża świętego, tych wszystkich symboli, których doświadczyliśmy przed chwilą, mają charakter ponadczasowy.
- Moje życie, jak każdego człowieka jest trudne, ciężkie, wyboiste, ale moja droga jest oparta na Panu i ja wiem, że wszystko, co w moim życiu się dzieje, działo i dziać będzie, to jest plan, jaki Bóg ma wobec mojej osoby – podkreśliła  pani Elżbieta, pragnąca ukazać, jak ważne jest trwanie przy Bogu.
Podczas Mszy Świętej odprawionej przy Grocie Matki Bożej wierni dziękowali Bogu za dar wolnej, ojczyzny, przypominając rolę pierwszej uchwalonej w Europie, drugiej na świecie (po amerykańskiej) konstytucji – Konstytucji 3 Maja. Ksiądz dziekan Waldemar Krzywiński we wprowadzeniu podkreślił znaczenie postaci Świętego Brunona i wagę wolności zwłaszcza we współczesnym świecie.
Na Mszy św., koncelebrowanej ppod przewodnictwem ks. bp. Tadeusza Bronakowskiego, obecni byli m.in. przedstawiciele władz miejskich i powiatowych, straży pożarnej (ze względu na obchodzony Dzień Strażaka), poczty sztandarowe szkół.
O godzinie 13 rozpoczęła się muzyczna część uroczystości. Przed zgromadzonymi, w pełnym słońcu, dały koncert: Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Wyszków pod batutą kapelana Józefa Bieganowskiego, stosunkowo młoda formacja, Młodzieżowa Orkiestra Dęta „Darmanista”, której kapelmistrzem jest Dariusz Pieńkos, działająca przy  Domu Kultury w Brańszczyku i Orkiestra Dęta Nadbużańska im. K. Deptuły pod kierownictwem J. Kowalewskiego.  Koncert wzbogacił występ czirliderek.
Na godz. 14 zaplanowano Powiatowy Przegląd Piosenki Religijnej i Patriotycznej, zorganizowany przez Powiatowy Ośrodek Kultury i Sportu w Wyszkowie oraz Fundację „Idzik”.
Milena
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
W środę 8 czerwca w całej Polsce doszło do serii, na szczęście fałszywych, alarmów bombowych. Wyszkowscy policjanci sprawdzili sześć obiektów w Wyszkowie,...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa