SOMIANKA: Można zgłaszać uwagi
Do 15 października można zgłaszać w Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej uwagi do projektu Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w Gminie Somianka w latach 2008 – 2013 r. Trwają konsultacje społeczne. Projekt strategii rozsyłany jest m.in. do radnych, sołtysów, został wywieszony na tablicy ogłoszeń w urzędzie gminy, jest także na stronie internetowej www.somianka.pl.
Opracowanie i realizacja strategii, ze szczególnym uwzględnieniem programów pomocy społecznej, profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i innych, mających na celu integrację osób i rodzin z grup szczególnego ryzyka, jest zadaniem obowiązkowym gminy. Projekt strategii powstał na podstawie materiałów i danych zebranych w czasie spotkań z mieszkańcami gminy, z udziałem przedstawicieli środowisk związanych z pomocą społeczną, organizacjami społecznymi, edukacją, kulturą, a także samorządu gminnego (radni, sołtysi).
Projekt strategii opracował GOPS przy pomocy firmy z Warszawy. Strategia wskazuje obszary, które w czasie najbliższych 5 lat powinny stać się przedmiotem szczególnej troski władz lokalnych, pozwalając na racjonalizację gminnej polityki społecznej.
„Strategii pozwala, w istniejących uwarunkowaniach społeczno - gospodarczych, na stopniowe minimalizowanie źródeł zagrożeń bezpieczeństwa socjalnego mieszkańców, ograniczenie wydatków na szeroko rozumianą pomoc społeczną.” – zapisano w tym dokumencie.
W wyniku diagnozy obecnej sytuacji w gminie (opisano jej walory turystyczne, sieć drogową, strukturę społeczeństwa, prognozy demograficzne, rodzaje zatrudnienie mieszkańców, dostępność służby zdrowia, sieć szkół) zidentyfikowane kluczowe problemy społeczne w gminie i ustalono w każdym z tych zakresów cele do realizacji:
- ubóstwo – zapobieganie narastaniu tego zjawiska,
- bezrobocie – zmniejszenie skali zjawiska,
- wykluczenie ludzi starych, samotnych i niepełnosprawnych – wyrównywanie
ich szans życiowych,
- bezradność opiekuńczo- wychowawcza i przemoc w rodzinach - kompleksowe
wsparcie rodzin dysfunkcyjnych,
alkoholizm - przeciwdziałanie narastaniu skali zjawiska.
- Jeśli uda się uwzględnić wszystkie zgłoszone uwagi, strategia może być głosowana na sesji w listopadzie, jeśli nie będzie zbyt wielu uwag, nawet wcześniej – przypuszcza kierownik GOPS Dorota Chodyna.
„Ubóstwo w gminie jest obecnie najbardziej poważnym problemem społecznym. W 2005 roku ubóstwo było powodem przyznania pomocy dla 189 rodzin, co stanowiło 88 % ogółu rodzin korzystających z pomocy. W 2006 roku z powodu ubóstwa objęto pomocą 175
rodzin, tj. 83% ogółu rodzin korzystających z pomocy, a w 2007 – 152 rodzin, tj. 90 %. Ubóstwo nie występuje jednak prawie nigdy samo. Towarzyszy innym problemom, najczęściej bezrobociu, alkoholizm, niezaradność życiowa, podeszły wiek, inwalidztwo, wielodzietność.”
opr. EB
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
Lista komentarzy jest pusta!