Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Więcej nas łączy niż dzieli
II edycja Dobrosąsiedzkiego Obserwatorium Artystycznego rozpoczęła się 14 maja w bibliotece. W ubiegłym roku poświęcone było Ukrainie, w tym – Litwie. Inicjatywę  wspiera Ambasada Republiki Litewskiej. - Cieszę się, że nie tylko w Warszawie, ale i w mniejszych miejscowościach możemy robić takie spotkania – podkreślił radca ambasady Audrius Zulys.
W tym roku Litwa świętuje swoje tysiąclecie - pierwsza wzmianka pisana o Litwie pochodzi z 1009 r., z niemieckich Roczników Kwedlinburskich. Jest tam m.in. opis wyprawy misyjnej biskupa Brunona z Kwerfurtu na pogranicze Litwy i Rusi, podczas której zginął „ścięty przez pogan wraz z 18 towarzyszami i wzięty został do nieba”. Pierwszy raz pojawia się wtedy nazwa „Litwa”.
Rano 14 maja w bibliotece odbył się pokaz filmu Piotra Owczarskiego „Litwa – nowa i zaskakująca”, a także otwarcie wystawy „Zapomniane Wielkie Księstwo Litewskie”, przedstawiającej genezę  Wielkiego Księstwa Litewskiego. Została przygotowana przez litewskiego historyka prof. Alfredasa Bumblauskasa we współpracy z magistrantami z Wydziału Historii Uniwersytetu Wileńskiego.
O godz. 11 salę wypełniła młodzież ponadgimnazjalna, aby wysłuchać wykładów dr. Adama Janczewskiego i dr Rasy Rimichaite. Dyr. biblioteki Małgorzata Ślesik – Nasiadko powitała przybyłych, m.in. radcę Ambasady Republiki Litewskiej Audriusa Zulysa, władze powiatu, nauczycieli i uczniów.
- Tydzień temu w Warszawie otworzyliśmy cykl wykładów i spotkań o historii Litwy, jej kulturze i tradycji. Cieszę się, że nie tylko w Warszawie, ale i w mniejszych miejscowościach możemy robić takie spotkania, rozmawiać o Litwie i jej relacjach z Polską – mówił, dziękując za zorganizowanie spotkania, Audrius Zulys. - Przez 400 lat Litwini i Polacy żyli w jednym kraju, w tamtym czasie to było jedno z najmocniejszych i największych państw Europy. Warto przypomnieć tę naszą wspólną historię, szczególnie teraz, kiedy jesteśmy członkami Unii Europejskiej, bo więcej nas łączy niż dzieli .
Litwa do Liwca
„Zapomniane Wielkie Księstwo Litewskie”   to również tytuł wykładu dr. Adama Janczewskiego. Trzeci rozbiór Polski doprowadził do podziału ziem litewskich. Wiek XIX na Litwie to polityka rusyfikacji, wynaradawiania.
- Jeszcze w wieku XIV - XV na Liwcu była granica między Księstwem Mazowieckim i Wielkim Księstwem Litewskim, ta Litwa była blisko Wyszkowa. 
O literaturze litewskiej, od „Katechizmu” Martynasa Mažvydasa do współczesnych pisarzy, ciekawie mówiła dr Rasa Rimickaite, Pierwszy tekst w języku litewskim to pacierz (na język litewski przełożył W. Jagiełło), zapisany na marginesie książki z 1503 r.. Pierwsza książka w języku litewskim - „Weźcie mnie i czytajcie”, katechizm, do którego dołączony był elementarz „Krótka nauka czytania i pisania” – została wydana w 1547 r. 
Wieczorem, na projekcje filmu Janosa Vaitkusa „Samotni”, ukazującego antysowiecki opór zbrojny na Litwie w latach 1944 – 1953, przyszło ok. 80 osób (cieszy, że dużo młodzieży).
ES
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2009-05-25 08:00
~ja
brawo Małgosia
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Kilka tysięcy osób wzięło udział w sobotniej, 18 czerwca, Gali Muzyki Disco. Największe tłumy przybyły na stadion miejski wieczorem, na koncerty gwiazd wieczoru,...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Wszyscy radni zagłosowali za udzieleniem wójtowi absolutorium z tytułu wykonania budżetu za 2015 r. Budżet zamknął się ponadmilionową nadwyżką, na inwestycje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa