Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Dla zmniejszenia zagrożenia
Na terenie gmin Brańszczyk, Wyszków, Zabrodzie i Somianka obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. O inwestycje zapewniające bezpieczeństwo na terenach zalewowych pyta jeden z naszych czytelników, z niepokojem oczekujący wiosny.
„W zeszłym roku był stan powodziowy na Bugu. (…) Minęły wybory - NIC nie zostało zrobione dla zmniejszenia zagrożenia” – pisze Edward. – „Bug już przekroczył poziom alarmowy - będzie gorzej, bo w lecie woda nie opadła. Zobaczcie, dokąd sięga woda w Rybienku Leśnym, Drogoszewie. Droga Deskurów - Drogoszewo już teraz jest zalana (a nie w lutym/ marcu, jak co roku).”
- Czy pani się spodziewa, że w ciągu roku wybudujemy wały? – komentuje starosta Bogdan Pągowski, do którego zwróciliśmy się z listem od czytelnika.
Starosta jest jednocześnie przewodniczącym Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Jedyne, co można dziś zrobić, to monitorowanie rzeki. - Na dzień dzisiejszy takich inwestycji nie ma. Wnioskowaliśmy do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej, ale nie ma odzewu – informuje.
Samorządowcy wciąż liczą na wielomilionowy projekt RZGW, którego realizacja uzależniona jest od pozyskania środków unijnych. We wniosku znajdują się m.in. udrożnienie ujściowego odcinka rzeki Bug i remont zapory bocznej Popowo. - Jeżeli wykonamy roboty bagrowania w okolicy Kani Polskiej, to sytuacja poprawi się i wyżej. Kosztowałoby to ok. 30 mln zł – w kwietniu na spotkaniu z lokalnymi samorządowcami poinformował przedstawiciel RZGW. Dziś podejmowane są starania o wpisanie wniosku na listę projektów kluczowych dla Mazowsza.
Do spotkania doszło po wiosennych powodziach na terenie powiatu wyszkowskiego. Samorządowcy wydawali się poirytowani biernością, brakiem możliwości i próbą obarczenia środowisk lokalnych inwestycjami, których samorządy nie są w stanie udźwignąć. Dyskutowali też, czy korzystniejsze byłoby pogłębienie rzeki, czy też budowa wałów przeciwpowodziowych. Starosta Bogdan Pągowski zaproponował nawet zawiązanie kilkustronnego porozumienia w sprawie budowy wałów, które miałoby zapoczątkować proces zagospodarowania rzeki.         
SB
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2011-01-17 20:22
~pytam się
A w ogóle dlaczego na temat tego, że Kamieńczyk i okolice są całkowicie zalane nic się nigdzie nie mówi. Wszystko jest o.k? Poziom Bugu rośnie z minuty na minutę. I nic. Gdzie są dziennikarze? Gdzie są władze za to odpowiedzialne?
2011-01-17 20:16
~nie-polityk
Oj panie js, nie masz pan racji. Pogłębienie każdej rzeki powoduje, że woda mniej rozlewa się poza jej koryto. Chłopski rozum wystarczy by to pojąć. Poza tym, piasek z dna rzek można rzeczywiście, jak ktoś tu zauważył przeznaczyć nie tylko na wały, ale również budowy choćby dróg. Kiedyś, gdy człowiek znaczył więcej, rządzący przynajmniej próbowali coś zrobić. Dzisiaj "monitorują". A ludzie toną. Dotyczy to nie tylko Bugu. Ale szkoda moich słów... Po co wy w ogóle przecie do tej władzy, skoro niczego zrobić nie potraficie?
2011-01-05 11:26
~js
- znów wracają \"głupoty\" o winie ekologów za powodzie! Pogłębianie rzeki nic nie da co wynika z praw fizyki! Można ją tylko w ten sposób zamienić w zapyziały kanał. Zresztą Bug nigdy nie był spławny przez cały rok - wynika to z zapisów historycznych, a tylko wtedy gdy był wysoki stan wody. A co do wałów - to najpierw pozwala się na budowanie na terenie zalewowym, prawie przy samym brzegu rzeki (żeby jaśniepaństwo miało do rzeki jak najbliżej), a potem wywala się grube miliony z podatków całego społeczeństwa na budowę wałów i następne setki tysiecy na ich konserwację, a potem i tak rzeka je rozmywa i szkody są dopiero katastrofalne!
2011-01-04 17:44
~były radny
Teorię ekologicznego zniszczenia rzeki lansował ówczesny przewodniczący Rady Miejskiej Wojciech Ch. było to tuż przed wyborami do Sejmu , chyba liczył na coś od biznesmena, któremu to było na rękę .Najpierw podjęliśmy uchwałę o pogłębianiu, a póżniej P. Przewodniczący na motał, na motał i rada głosami 9 za 7 przeciw( reszta się wstrzymała) zmieniła poprzednią uchwałę inie wyraziła zgody na pogłębianie rzeki głosowało za tym cały klub Przymierza , radny z Kamieńczyka Tadeusz K.\\\"jemu wylana rzeka urzyżnia łąkę\\\" Wojciech Ch. ale wyborcy na nim się poznali i słabo na niego wtedy głosowali. i
2011-01-02 20:08
~Na dzień dzisiejszy ...
"Czy pani się spodziewa, że w ciągu roku wybudujemy wały?– komentuje starosta Bogdan Pągowski..." Panie, tego się po Panu nie spodziewałem. Ale, że zaczniesz Pan, Panie urzędowanie od ...podwyżki zarobków, tego się spodziewałem!
2011-01-01 21:46
~mieszkaniec
Na obwodnicę nie można było brać piasku z dna Buga po podobno miał wówczas zalać Kamieńczyk a taką techniką wybudowano ,,szosę,, przed wojną. Bug był wówczas rzeką żeglowną. Pamiętacie kto lansował teorię ekologicznego zniszczenia rzeki przy tego typu działaniach
2010-12-29 12:48
~zabużak
Panie, wydasz Pan, Panie przynajmniej z 600 tys.zł publicznych pieniędzy na utrzymanie się przy władzy, a na walkę z powodzią pomysłu Pan nie masz? -"Jedyne, co można dziś zrobić, to monitorowanie rzeki"- ile Pan weżmiesz razem z tym, co niestety do ciepłych krajów nie odlatuje, za ten kompetentny, pracochłonny i odpowiedzialny monitoring? Panie, ile to będzie kosztować, jak dalekowidz kilka razy zdejmie okulary, pochylając się nad wodowskazem?
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Silny wiatr pokrzyżował plany organizatorów piątkowego, 17 czerwca, letniego kina plenerowego. Do obejrzenia wszystkich zaplanowanych na weekend filmów, a więc...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa