Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Ale zostaje po nim ślad...
Uroczystość nadania imienia prof. Ludwika Maciąga sali konferencyjnej na III piętrze miejskiej biblioteki odbyła się 18 grudnia. Została odsłonięta i poświęcona marmurowa tablica nad drzwiami wejściowymi do sali. To ostatni akcent obchodów 90-lecia urodzin Ludwika Maciąga, zmarłego w 2007 r. wybitnego artysty malarza, człowieka wielkiego formatu, honorowego mieszkańca Gminy Wyszków.
Uroczystość zgromadziła przyjaciół prof. Ludwika Maciąga i wielbicieli jego talentu. Przybyli nie tylko wyszkowianie, ale też mieszkańcy odległych miejscowości, m.in. z Siedlec i Poznania. Byli uczniowie Profesora: z Warszawy Stanisław Baj i Wieńczysław Pyrzanowski, z Janowa Podlaskiego Maciej Falkiewicz, był oddany przyjaciel Profesora - Henryk Kępski z Wesołej. Wystrój sali przygotowali Katarzyna Słowikowska-Osik i Janusz Maciąg – wnuk Profesora.
- Ślad po Profesorze jest silny, mocny i trwały – mówiła dyrektor miejskiej biblioteki Małgorzata Ślesik-Nasiadko. - Pamiętać o nim będziemy nie tylko my, ale i następne pokolenia. Taką małą cegiełkę do tego dokładamy.
Tą cegiełką jest nadanie sali konferencyjnej na III piętrze biblioteki imienia profesora Ludwika Maciąga. Uchwałę w tej sprawie podjęli radni miejscy na sesji w dniu 9 listopada 2010 r.
W imieniu burmistrza zebranych powitał przewodniczący rady miejskiej Józef Biernacki. Przypomniał, że Ludwik Maciąg zamieszkał w Gulczewie w latach 70. Pokochał naszą przyrodę, zaprzyjaźnił się z miejscowymi ludźmi.
Marmurową tablicę z napisem SALA IM. PROF. LUDWIKA MACIĄGA odsłonili Wiesław Czapski i Elżbieta Szczuka.
- To osoby, które przyjaźniły się z Profesorem i bardzo dbają o to, by pa-mięć o nim, nie tylko u nas w Wyszkowie, była trwała - nadmieniła dyrektor.
- Profesor Ludwik Maciąg. Człowiek wielkiego talentu, wielkiego serca i mądrości – mówił ks. Zenon Mosakowski, również zaprzyjaźniony z Profesorem. – Ustawienie hierarchii wartości było ciągłą inspiracją w jego kontemplacji piękna, które wszędzie widział i utrwalał w twórczości malarskiej.
Po modlitwie ksiądz poświęcił salę i tablicę.
Tak do niego lgnęliśmy
O życiu i twórczości Profesora mówił prof. Stanisław Baj, prorektor ASP w Warszawie, również wielki artysta. Wcześniej podkreślił rolę Małgorzaty Ślesik-Nasiadko w promowaniu kultury. Wspomniał, że Ludwik Maciąg był zachwycony, że ktoś taki, kto ma wizję i pasję działań, jest dyrektorem biblioteki.
- Profesor Ludwik Maciąg, jak wybrał tu swoje miejsce – Gulczewo – traktował je jako miejsce najważniejsze, jeśli chodzi o życie i twórczość. Wybrał się tu z Warszawy do natury, do ludzi podobnie myślących. Wielkie szczęście miał Wyszków i Gulczewo, że ma kogoś takiego, taką postać i osobowość, do której w wielu sprawach może się odwołać. To jest budowanie tożsamości, to jest budowanie historii pewnego miejsca.
Nawiązał też do wiszących na ścianie zimowych akwarel Ludwika Maciąga (Profesor przekazał je w prezencie bibliotece).
- Nie spotkałem się, żeby w historii sztuki ta pora roku była tak doskonale oddana, namalowana. Jest w tym wszystkim ogromna sfera tajemnicy. Niby jest to zwykłe i proste, ale w tym zawiera się wszystko, co można powiedzieć i o tej porze roku, i o autorze, i o życiu ludzkim. To wszystko gdzieś jest. Trudno o tym mówić, to się przeżywa. Sądzę, że sztuka nie dzieli się na realizm i inne rzeczy, sztuka jest albo dobra, albo zła. (..) Wszystko, co jest w sztuce, to fikcja i iluzja. Kolor w malarstwie Profesora  jest specyficzny, szorstki, jest interpretacją wobec natury, odchodzi od potoczności, od banału. To jest dotknięcie, jakby do żywego tego, co jest w naszym pejzażu. Ale chodzi o to, by znaleźć ten wyraz, to najistotniejsze działanie. I to jest wspaniały cud sztuki Profesora, że on za pomocą tajemniczej siły swojego talentu potrafił coś takiego uczynić.
Bardzo ważnym odwołaniem są wartości, jakie Profesor wyznawał. To wspaniale łączy się z tą siłą, kiedy sztuka istnieje poza życiem malarza, w przestrzeni historycznej. Jeśli twórca jest szczery, nie jest oddany jakiejkolwiek koniunkturze typu pieniądze, sława, jeśli tworzy z najprawdziwszego przeżycia, to musi mieć zbudowane w sobie poczucie wartości dotyczące życia, relacji z drugim człowiekiem, relacji narodowej, tu się musi wszystko zgadzać. Dlaczego tak lgnęliśmy do Profesora? Bo była w nim nieprawdopodobna harmonia; to, co mówił, jak mówił, to, co przeżywał i to, co malował. Potrafił powiedzieć komuś prosto w oczy to, co myślał, nawet gdy było to przykre, nieprzyjemne, ale potem okazywało się, że to było jedyne, co można było w tym momencie zrobić. Cel, do którego dążył, to prawda wobec drugiego człowieka, prawda przeżycia.
Piękny koncert na głos, skrzypce i pianino dało na zakończenie spotkania trio: Anna Potyrała, Adam Kublik, Paweł Listwon.
ES 
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2010-12-31 18:35
~drogi Frizen
Pewnie i jedno i drugie. A szkoda.
2010-12-31 09:20
~Frizen
To prawda, ale trzeba to jasno i głośno powiedzieć, władze Wyszkowa albo mają gdzieś albo porostu tego nie potrafią zrozumieć -konieczności i potrzeby rozwoju KULTURY. Smutne.
2010-12-29 23:29
~H. Cn
Jak było do przewidzenia burmistrz na uroczystość do biblioteki nie przyszedł . Za tego nie ma się wielu głosów w wyborach.
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Udział w różnorodnych warsztatach artystycznych i sportowych koleżankom i kolegom z Zespołu Szkół w Rybienku Leśnym zaproponowała młodzież PaTportu...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Ponad 300 aut uczestniczyło w sobotnim, 11 czerwca, zlocie BMW, na który do Rząśnika zaprosili urząd gminy i BMW Klub Mazowsze. Miłośnicy tej marki mieli więc co...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa