GMINA DŁUGOSIODŁO: Stulecie kościoła i chóru
Ten kościół jest naprawdę piękny - tak o świątyni w Długosiodle podczas obchodów 100-lecia jej konsekracji, 3 listopada, mówił bp ks. Janusz Stepnowski. Muzyczną oprawę uroczystego nabożeństwa zapewnił chór parafialny, który śpiewa już 100 lat.
Przed rozpoczęciem Mszy św. zebrani wysłuchali historii parafii i kościoła w Długosiodle. Parafia powstała w 1481 r., obecny kościół jest trzecim, służącym mieszkańcom. Konsekrował go 12 września 1913 r. błogosławiony bp Antoni Julian Nowowiejski. W 1941 r., w wieku 83 lat, zginął w obozie w Działdowie.
Zebranych przywitał ks. proboszcz Stanisław Marzec. Mszę św. poprzedziło poświęcenie przez ks. biskupa Stepnowskiego niedawno odrestaurowanego ołtarza Matki Bożej Różańcowej. W kazaniu odniósł się do czytanego wcześniej fragmentu Ewangelii, opowiadającego historię celnika Zacheusza. Ciekawość przywiodła go w miejsce, w którym nauczał Jezus. Ten go dostrzegł i przywołał do siebie. Celnik zmienił swoje postępowanie, rozdał majątek biednym i zaprosił Chrystusa do swojego domu.
– Zawsze czyta się to podczas konsekracji kościołów, by podkreślić, że Chrystus przechodzi przez uliczki naszych miast i nas powołuje – wyjaśnił ks. biskup. – Ten kościół to dom Zacheusza, do którego przyszedł Chrystus.
Zwrócił uwagę, że kościół był świadkiem historii miejscowości i kraju, zbudowano go w trudnych czasach. Podjęto jednak trud budowy, konsekrowano świątynię, która stała się mieszkaniem Boga. Odtąd skupia wszystkich, którzy w niej znajdują pomoc.
– Kościół jest świadkiem ich doli i niedoli – zauważył.
Swoją uroczystość miał również chór parafialny, kierowany przez organistę Wiesława Piątkowskiego, gromadzący osoby w różnym wieku i różnych zawodów. Ks. biskup znalazł w tym piękny symbol harmonijnej społeczności, w której każdy jest potrzebny i ma swoje miejsce
– Chór znany jest nie tylko w granicach diecezji – dodał. – Dziękujemy im i prowadzącym za poświęcony czas. To nie tylko niedzielne występy, ale długie godziny przygotowań.
Chórzyści po nabożeństwie dali koncert, który ks. proboszcz dedykował ks. biskupowi oraz wszystkim uczestnikom uroczystości. Ten odwdzięczył się podziękowaniem parafianom za dbałość o świątynię (ostatnio wykonano w niej prace konserwatorskie).
– W pięknym kościele łatwiej przychodzi modlitwa, a ten kościół jest naprawdę piękny – stwierdził.
E.E.
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2013-11-24 19:59
~ardek
To dzieki Panu Wiesławowi jest tak pieknie jak jest.
Jego zapał jednoczenia ludzi prowadzi do pieknych uroczystych mszy w tym kościele.
osoby spiewające w chórze - brawo