Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Piąta tajemnica archiwum biblioteki
Piąte spotkanie „Tajemnice archiwum biblioteki miejskiej”, prezentujące zdjęcia ze zbiorów ks. Lucjusza Mioduszewskiego, prowadzone przez Piotra Płochockiego, było ostatnim w tym cyklu. Wystawa podsumowująca zostanie otwarta 14 kwietnia w holu na II piętrze biblioteki. 
Piąte spotkanie odbyło się 26 lutego. Piotr Płochocki omawiał zdjęcie z roku 1929, na którym uwieczniono nauczycieli Szkoły Powszechnej nr 2. O jej powstaniu tak napisano na stronie sp2wyszkow.szkolnastrona.pl:

„Rozwój naszego miasta, migracja ludności związana z powstaniem wyszkowskiej Huty Szkła oraz powojenny wyż demograficzny – to tylko kilka czynników, które przyczyniły się do powstania drugiej instytucji stopnia elementarnego w naszym mieście. Pełna nazwa szkoły brzmiała „7-klasowa Publiczna Szkoła Powszechna Nr 2 w Wyszkowie nad Bugiem, Powiat Pułtuski. Funkcję pierwszego kierownika szkoły pełnił Józef Kulesza. W pierwszym roku nauki na zajęcia uczęszczało 629 uczniów. Lekcje odbywały się wówczas w budynkach prywatnych”.  
 
Z jedenastu osób znajdujących się na zdjęciu zidentyfikowano pięć: kierownika szkoły Józefa Kuleszę, ks. Lucjusza Mioduszewskiego (1886-1957, prefekt, w drugiej połowie lat 20. przez 3 lata był dyrektorem wyszkowskiego gimnazjum), Gustawę Czerniakow (pisaliśmy o niej w NW 5/2015), Michała Szopińskiego, Abrama Domba. Piotr Płochocki przypuszcza, że na zdjęciu jest też Michalina Siemińska, nauczycielka, założycielka wyszkowskiej żeńskiej drużyny harcerskiej.
Pierwszy z lewej siedzi nauczyciel Abram Domb (wcześniej uczył w SP nr 1). Starsi mieszkańcy Wyszkowa pamiętają jeszcze jego dom w centrum miasta (tzw. dębadom), który po wojnie został skomunalizowany. Wiadomo, że dwoje jego urodzonych w Wyszkowie dzieci: Szlama (Solomon) (1915-2003) i Dwojra, było absolwentami wyszkowskiego gimnazjum. 
Solomon Domb napisał do mnie w 2001 r. z Kanady:

„W roku 1934, po ukończeniu Gimnazjum, nie widziałem dla siebie żadnych warunków w Polsce do wyższych studiów i podałem swoją maturę do uniwersytetów we Włoszech i Izraelu. Zostałem przyjęty na medycynę we Włoszech i uniwersytet w Jerozolimie. Postanowiłem studiować filozofię. Później zdecydowałem się studiować budowę mostów i domów. Ukończyłem studia w 1944 roku i dostałem posadę inżyniera. W 1958 roku postanowiłem pojechać do Ameryki. Żyliśmy z żoną, absolwentką Królewskiej Akademii w Londynie, ponad 30 lat w Nowym Jorku. W tym czasie zbudowałem most nad morzem i kilka fabryk. Ukończyłem moją pracę w 1990 roku. Nasza familia mieszkała w Toronto i postanowiliśmy być z nimi razem w tym pięknym mieście.” 

O swoim ojcu Abramie napisał:
Mój ojciec urodził się w Pułtusku. W Wyszkowie dostał posadę nauczyciela, tu poznał moją matkę i żył do 1943 roku”.

Wspomniał też o dziadku, który przed 1914 r. wyjechał do Ameryki, szukać nowego życia.  Potem wybuchła wojna i reszta rodziny nie mogła opuścić miasta. Wyjechali dopiero w 1921 r., ale Abram postanowił zostać w Wyszkowie.
Pierwszy z prawej na fotografii to Michał Szopiński. Był nauczycielem szkoły, chyba trzyklasowej („szkoła Szopińskiego”), która mieściła się w drewnianym budynku przy ul. Białostockiej (gdzie obecnie Cech). W piwnicach szkolnego budynku była tak zwana koza, do której przywożono pijaków. Córka Szopińskiego - Maria (matura 1933) była, już jako Muraszko, nauczycielką w gimnazjum. 
Najwięcej uwagi Piotr Płochocki poświecił Józefowi Kuleszy (stoi pierwszy z prawej), wieloletniemu kierownikowi szkoły. Józef Kulesza urodził się 30 grudnia 1885 r. w Tumie, woj. łódzkie. Już w 1903 r. był nauczycielem w szkole powszechnej. W latach 1907-1909 służył w wojsku carskim. Ożenił się z Teodorą Kamińską. Państwo Kuleszowie mieli 3 córki: Zofię Helenę (ur. 1914), Marię Irenę (ur. 1918) i Hannę (ur. 1919). Do Wyszkowa Józef Kulesza przyjechał z Płońska – wygrał konkurs na kierownika szkoły. Zamieszkał przy ul. Świętojańskiej 38 (obecnie I AWP). Miał kwalifikacje do nauczania języka polskiego, wiadomości o Polsce współczesnej, a także higieny i rachunków w szkołach dokształcających zawodowych. W czasie wojny mieszkał w willi Fusieckich przy ul. Zakolejowej.
Zofia Kuleszówna skończyła gimnazjum w 1933 r. Udzielała się społecznie, była m.in. drużynową drużyny im. Marii Konopnickiej. W 1935 r. wyszła za mąż za nauczyciela języka francuskiego Jana Kłuskiewicza, który zmarł w 1937 r. na gruźlicę. W czasie okupacji pracowała, wraz z siostrą Ireną, w konspiracyjnym piśmie „Do celu”, uczyła niemieckiego na tajnych kompletach. Chorowała na gruźlicę, zmarła w październiku 1945 r. 
Irena Kuleszówna chodziła do wyszkowskiego gimnazjum, ale nie ma jej na listach absolwentów. Również była drużynową. W  czerwcu 1941 r. wyszła za mąż za Jerzego Apolinarego Rytla, najstarszego syna dyrektora gimnazjum. Ślubu udzielił im ks. proboszcz Leon Goszczycki. W kwietniu 1942 r. urodziła syna Wojciecha (chłopiec miał porażenie mózgowe). W 1944 r. Jerzy Rytel został zamordowany przez NKWD.
W 1945 r. rodzina Kuleszów opuściła Wyszków. Wyjechała na Mazury.
Piotr Płochocki poinformował, że biblioteczne archiwum, dzięki finansowemu wsparciu 9 osób, wzbogaciło się o święty obrazek z 1930 r. – pamiątkę 50-lecia kapłaństwa ks. Wiktora Mieczkowskiego.
Spotkania w bibliotece, poświęcone historii Wyszkowa i wyszkowian utrwalonych na fotografiach, będą kontynuowane. Poprowadzi je regionalista, pracownik biblioteki, Mirosław Powierza. Pierwsze takie spotkanie odbędzie się 22 kwietnia o godz. 18.
Elżbieta Szczuka
Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2017-01-09 20:43
~chcę pomóc
Jeśli szkoła była na parterze budynku przy ul. 11 Listopada, to w szkole nr 1 (kierownik Maksymilian Lisowski), jeżeli na pietrze, to w szkole nr 2 (kier. Józef Kulesza).
2015-09-21 18:38
~Daniela Wiśniewska-Sas z d. Morka
W latach 1936-39 uczyłam się w pierwszej, a potem drugiej klasie szkoły powszechnej w Wyszkowie. Doczytałam się, że wówczas funkcjonowały dwie szkoły. Czy jakiś uprzejmy mieszkaniec Wyszkowa mógłby sprawdzić, jak nazywała się moja szkoła? mtadamowicz@gmail.com
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
- do swoich rówieśników zwraca się licealistka Katarzyna Kamińska, która 3,5 miesiąca temu uległa poważnemu wypadkowi. Z szerokim uśmiechem na ustach...
Sport
Ostatni pojedynek w III lidze kobiet rozegrały w sobotę zawodniczki Loczków Wyszków. - Oby ostatni na czas dłuższy niż rok - mówią...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
W Młodzieżowej Parafiadzie ku czci Świętego Jana Pawła II Przyjaciela Młodych, która odbyła się  8 czerwca w Porębie, wzięły udział reprezentacje...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa