Strona główna
Galeria Kontakt Ogłoszenia
Historia Ziemia
Wyszukaj na stronie


Nie jesteśmy bandą, jak nas nazywają zdrajcy (foto)
Przed pomnikiem poświęconym żołnierzom wyklętym w dniu pamięci o nich, 1 marca, kwiaty złożyli m.in. członkowie i sympatycy Prawa i Sprawiedliwości oraz przedstawiciele Związku Żołnierzy AK. W sposób szczególny powitano rodzinę Jana i Franciszka Kmiołków. 
- Żołnierze niezłomni byli pierwszymi, którzy zginęli w wolnej Polsce. Wykuwanie suwerenności trwało kolejne dziesięciolecia, ale wolność ojczyzny była tym, co pociągało ich do działania, definiowało ich bohaterstwo – mówił poseł Daniel Milewski. Przypomniał, że inicjatywa uchwalenia Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych wyszła od prezydenta Lecha Kaczyńskiego: - Jego prezydentura zdefiniowała na nowo postrzeganie żołnierzy wyklętych. 
W Wyszkowie pomnik w hołdzie poległym i pomordowanym żołnierzom antykomunistycznego podziemia zbrojnego oraz cywilnym mieszkańcom Ziemi Wyszkowskiej, którzy w latach 1944 – 1952 padli ofiarą terroru komunistycznego, został odsłonięty 29 października 2009 r., dzięki fundacji „Pamiętamy”. – Szukaliśmy doskonałego miejsca, dzięki władzom samorządowym udało nam się wygospodarować to piękne miejsce – skarpę nad Bugiem wskazał szef PiS w powiecie wyszkowskim Waldemar Sobczak.
O historii, którą przez lata próbowano zamazać w pamięci Polaków i bohaterach tamtych czasów, mówili historyk Adam Mickiewicz i regionalista Mirosław Powierza.
- Z końcem wojny nastała sowiecka okupacja i nowe, ludowe, rządy. Wielu dawnych ludzi konspiracji zdecydowało się wówczas nie składać broni. Tych, którzy stawili zbrojny opór nowym porządkom, nazywano często bandytami – mówił Adam Mickiewicz, odwołując się do słów mjr. Zygmunta Szendzielarza ps. Łupaszka: „Nie jesteśmy żadną bandą, tak jak nas nazywają zdrajcy i wyrodni synowie naszej ojczyzny. My jesteśmy z miast i wiosek polskich. My chcemy, żeby Polska była rządzona przez Polaków oddanych sprawie i wybranych przez cały Naród”. 
Pomnik upamiętnia 51 osób, żołnierzy i cywilów. – Chciałbym przywołać Jana Kmiołka, ostatniego dowódcę z Puszczy Białej i jego podkomendnego Stanisława Kowalczyka. Za swoją działalność zostali osadzeni i zamordowani w więzieniu mokotowskim 7 sierpnia 1951 r. Jan Kmiołek został skazany na 29-krotną karę śmierci – mówił Mirosław Powierza.
Pokrótce opowiedział również o Zygmuncie Dąbkowskim, Kazimierzu Ampulskim, Bolesławie Kuleszy, Franciszku Kmiołku, Franciszku Ampulskim, Julianie Nasiadce, Stanisławie Łaneckim, Jerzym Rytlu, o mieszkańcach Latoszka Józefie Szklarskim i Annie Szmit oraz o rodzinach niezłomnych i osobach, które za kontakty z oddziałami niepodległościowego podziemia płaciły wysoką cenę.
Modlitwę w intencji ofiar poprowadził ks. dziekan Zdzisław Golan.
SB
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=
Zdjęcie:  style=

Wróć do listy artykulów z tego wydania
Komentarze
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami internautów. Redakcja Nowego Wyszkowiaka nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Redakcja zastrzega sobie możliwość przeredagowywania fragmentów komentarzy w sposób nie zmieniający ich przekazu, a w szczególnych przypadkach usuwania fragmentów lub całych komentarzy. Nie będziemy publikować opinii, które są wulgarne, obraźliwe, naruszające zasady współżycia społecznego, zawierają adresy www i e-mail oraz dane osobowe i teleadresowe, obrażają osoby publiczne, obrażają inne osoby uczestniczące w dyskusji, mogą łamać prawa autorskie, nie są zgodne z tematem komentowanego artykułu.
2016-03-16 13:05
~rabuś
najlepsze to były rzezimieszki rząśnickie z lat dziewięćdziesiątych i nikt mi o nich nie opowiadał
2016-03-16 05:31
~()
na początku lat dziewięćdziesiątych słyszałem od osoby która już po wojnie straciła ojca broniącego swego dobytku w swoim obejściu, panowie bohaterowie przyszli po krowę, gospodarz wybiegł na podwórze bronić swojej własności i na tym podwórzu już został, kula w łeb, a nie był ani milicjantem, ani w ub, nauczycielem i sołtysem też nie był, nie przepadał też za nową władzą i co?
2016-03-15 11:57
~???
proszę niech mi ktoś z współcześnie żyjących bohaterów wytłumaczy fakt: jakim cudem przeżył te czasy pan kpt. Marian Czajkowski ,cudownie ocalony od bezpieki!!!??? To pytanie nurtuje mój umysł od wielu lat??? !!! Wiadomo że ludzie z oddziału Kmiołka byli wszyscy straceni tylko pozostał cudownie ocalony!!!
2016-03-12 20:25
~Do Zbyszka
Niestety Zbyciu nie tylko Twego ojca ale mojej babki i matki tez
2016-03-11 20:18
~zbyszek
Są różne opinie o Kmiolkach. Moja jest mało pochlebna i ugruntowana na opowieściach mojego ojca, który również nie był kochany przez "ludzi" tamtego systemu.
2016-03-11 13:08
~Darek
Działalność tzw. „żołnierzy wyklętych”, bez względu na rzeczywiste intencje jakie powodowały działania tych ludzi, była działalnością zbrodniczą, a w wielu przypadkach miała charakter zbrodni ludobójstwa. Takie były fakty, o których pamięć teraz usłużnie zaciera IPN, co im przychodzi tym łatwiej, im mniej pozostaje przy życiu ludzi, którzy tamte czasy pamiętają ze swego doświadczenia życiowego.
2016-03-10 15:23
~Zenek
Rzecz niebywała, działacz i aktywista sekty PiS - poseł Milewski mówi - \"Żołnierze niezłomni byli pierwszymi, którzy zginęli w wolnej Polsce\". A więc wolna Polska była od 1945 roku a nie od 2005 roku i pierwszego jej Prezydenta Lecha K.. Kolejny ignorant, nie mający zielonego pojęcia o historii Polski ale mający gębę pełna frazesów o patriotyźmie. To co mówi potwierdza tylko, że działacze PiS kwestie \"żołnierzy niezłomnych\" traktują koniunkturalnie. P.S. Osobiście wolę bohaterów z AK, niż owych \"niezłommych\"..
2016-03-10 09:34
~cała prawda
lansują się sie tu i fotografują niektórzy obecni współcześni na prawych obywateli a A ZA UCHLAMI TROCHĘ MAJĄ
2016-03-08 22:46
~JA
Do ?? i to właśnie powinno być raz na zawsze wyjaśnione !!!!!!!!!
2016-03-08 08:34
~()
marszałkowi troszkę się przytyło
2016-03-07 21:49
~??
Wyszkowianie zachwycają się Kmiołkami. ale mieszkańcy gminy Rząśnik już nie. Dlaczego?
Czytaj w aktualnym numerze
Wiadomości z miasta
Udział w różnorodnych warsztatach artystycznych i sportowych koleżankom i kolegom z Zespołu Szkół w Rybienku Leśnym zaproponowała młodzież PaTportu...
Sport
W weekend na parkietach Hali WOSiR odbyły się finały mazowieckich igrzysk młodzieży w piłce siatkowej chłopców. Reprezentujący gospodarzy zespół UKS Polonez...
Czytelnicy napisali
01.06.2016r. w prezencie z okazji Dnia Dziecka, rodzice z grupy „Żabki” pod czujnym okiem Pani Magdaleny Łyszkowskiej i Moniki Ponichtera przygotowali przedstawienie...
Wiadomości z powiatu
Radni jednogłośnie zdecydowali o udzieleniu wójtowi Stanisławowi Jastrzębskiemu absolutorium za 2015 r. Inwestycje minionego roku warte były prawie 12 mln zł. –...
Kultura
Wyszkowska biblioteka włączyła się w ogólnopolską akcję Noc Bibliotek „Wolno czytać”, która upłynęła pod znakiem Henryka Sienkiewicza i...

strony www Warszawa